Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerika’da şirket kurmanın yolları

ABD New York barosu Türk Avukatlarından Ayhan Öğmen, Amerika’da şirket kurmak için vatandaşlık ya da bu devletde yaşamak şart değil dedi.

Giriş Tarihi: 22.6.2014 18:21
Dünyanın en büyük pazarlarından Amerika yatırımcılar için cazip. Bu pazara girmek için bir taraftan büyük gayret harcanırken, bir taraftan da pazara girmenin yolları aranıyor.

Avukat Ayhan Öğmen, Amerikan pazarına girmek için Amerikan vatandaşlığı ya da ikamet gerekli olmadığını söyledi. Öğmen, "Bunlar gerekli olamdığı için yabancı uyruklu kişiler, ABD vatandaşları gibi hem şirket kurabilir hem de ABD pazarına girerek market alanlarını genişletebilirler" dedi.

Gazeteci Dursun Boran 'ın sorularını cevaplayan Av. Öğmen. Amerika'nın dünyanın alım gücü yüksek olan en büyük pazarına sahip olduğundan yabancı uyruklu firmaların ilgisini çektiğini , "Yabancı kişi ya da firmaların karşılaşacağı özet ile 3 durum var. 1.cisi, şirket kuruluş safhaları , 2. cisi ürünlerin ABD'ye nasıl ithal edileceği ve sonuncusu yabancı işletmeler için vergi konusu" anlattı.

ŞİRKET KURULUŞLARI

Yabancı işletmelerin Amerika'da kuruluşlarının eyelet düzeyinde yapıldığını, bu nedenle şirket kuruluş safhalarınında eyaletten eyalete değiştiğini. Ancak genel olarak kuruluş kademelerinin belirlenen eyalete kuruluş için müracaat yapılması ve şirketi temsil edilecek vekilin aynı eyalet de geçerli bir adres ile kayıt ettirilmesi olmak üzere iki kısımdan oluşuğunu izah eden Öğmen, şöyle dedi:

"Bu kayıtlı vekil ya şirketin kurucusu ya da şirket adına yasal belgeleri kabul edebilecek avukat ya da üçüncü kişi olabilir. Geri kalan şirket kuruluş aşamaları ABD vatandaşının yapacağı aşamalar ile aynıdır. Bu aşamalara örnek olarak şirket isminin belirlenmesi, gereken lisans ve izinlerin alınması ve vergi konularında değerlendirme yapılması verilebilir.
ABD de iki önemli şirket turu mevcut. Biri Corporation (Anonim Şirket turu) diğeri de Limited Liability Company yani limited tarzı şirket türü.

Çok sayıda yabancı ticaret sahipleri için Amerika'da internet üzerinden satış yapabilmek için gerekli adımları atması önemli. Tabii bunu yaparken de hem özel bilgilerin korunması hem de reklam düzenlemeleri konusunda hukuki destek almaları önemli."

MAL İTHALİ


Amerika pazarına şirket kurulması yoluyla girilebileceği gibi mal ya da hizmetlerin ithali şeklinde de girilebileceğini söyleyen Öğmen, "İlk adım olarak ihtal malların ABD pazarına girebilmesi için gerekli kaynaklara göz atılması gerekiyor. Bunun için The Department of Commerce'in Ticaret Bilgi Merkezi Bölümü'ne bakılmalı (http://www.export.gov).

Bu kaynak da ithalat işlemleri için gerekli bilgi ve linkler mevcut" İkinci önemli adım lisanslı bir gümrük komisyoncusu ile çalışmak.
"Bu ithalat planlamanız için yararlı olur."

VERGİYE DİKKAT

Amerika'da şirket kuracakların dikkat etmesi gereken en önemli konular arasında vergilerin geldiğini söyleyen Öğmen, bu konuda mutlaka bir avukat ya da muhasebeci ile birlikte çalışmanın her zaman daha güvenli.

"Herhangi bir satış vergisi, bordro ödemeleri ve gelir vergisi ihlali gecikme ve ceza ücretlerine yol açabilir. ABD'deki vergi kurumu IRS, uluslararası işletmeler için bir özel bir rehber sunuyor ama yine de dikkatli olunması gerekiyor"

Amerikan vatandaşlarının şirket kuruluşlarında o şirkete özel vergi numarası almaları için öncelikle kendilerine ait sosyal güvenlik numaralarını sunmaları gerekir. Yabancı işletmelerin durumunda ise bir bireysel vergi kimlik numarası yeterli. Amerika'nın vergi ödemeleri için yerleşik ve yerleşik olmayan yabancılar ve yabancı uyruklular için 9 haneli vergi işlem numarası veriliyor.

"Bu da yabancı uyruklu kişilerin firma kurmasını kolaylaştırmakta. Amerika'da ne tür şirket kurulucağı da önem taşımakta. Sizin yabancı uyruklu şirketinize bağlı bir şube mi kurmak yoksa o şirketten bağımsız bir şirket kurmak vergi açısından değişik durumlar gündeme getirmekte. Hem bu tarz durumlar hem de değişik vergi teşviklerinden faydalanabilicek şekilde kuruluşun yapılması için profesyonel bir yardım almada fayda var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerika’da şirket kurmanın yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN