İsrail'e petrol satmadık

Kuzey Irak petrolünün İsrail'e satışı tam bir bilmeceye dönüştü. Erbil "İsrail'e petrol satmadık" derken, Tel Aviv, "Petrol limana indi" açıklamasıyla kafa karıştırıyor

Giriş Tarihi: 23.6.2014
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi hükümetinin Sözcüsü Sefin Dizayi, Ceyhan'dan tankerlere yüklenen petrolün İsrail'e satıldığına yönelik haberleri yalanladı. Hükümet olarak bir devlete direkt petrol satışının söz konusu olmadığını dile getiren Dizayi, "Kuzey Irak Bölgesel Hükümeti, kesinlikle İsrail'e petrol satmadı. Böyle iddiaları reddediyoruz. Alım yapan bazı şirketlere petrolümüzü satıyoruz. Bunlar da petrol borsasında olan şirketlerdir. Hükümet olarak herhangi bir devlete direkt petrol satmış değiliz" dedi.

ŞİRKETLER HER YERE SATABİLİR
Erbil'de yayımlanan Rudaw gazetesine konuşan Dizayi, şu ifadeleri kullandı: "Petrolümüzü alan şirketler, daha sonra gelen talep üzerine istenilen yere satış yapıyor. Bu konuda çıkan haberleri kesin bir dille yalanlıyoruz." Erbil yönetiminin, 1 Ocak'tan itibaren boru hattıyla Türkiye'ye gönderdiği petrolün, ilk satışı 22 Mayıs'ta yapılmıştı.

İSRAİL: GEMİ AŞKELON'DA
Erbil yönetimi satışı yalanlarken, İsrail'den kafa karıştırıcı yanıt gecikmedi. Ceyhan'dan tankere yüklenen Kuzey Irak petrolünün İsrail'e satıldığı savları Tel Aviv merkezli gazetelere de yansıdı. Haaretz gazetesi, "Kürtler eski müttefikleri İsrail'i yeniden keşfetti" derken ABD'nin sanıldığı gibi Kürt petrolünün İsrail'e satılmasına itiraz etmeyeceği iddia edildi. Haaretz haberinde uluslararası bir haber ajansını kaynak göstererek "Kürt petrolü haftalarca Akdeniz'de alıcı arıyordu. Nihayet, petrolü alacak bir ülke bulundu" dedikten sonra "Irak'ın Kürt bölgelerinde üretilen milyonlarca varil petrolü taşıyan Liberya bayraklı Altai tankeri Cuma günü Aşkelon'da demirledi" ifadesini kullandı.

'ABD KARŞI ÇIKMAZ'
Kürt petrolünün, Türkiye'nin Ceyhan limanında tankelere yüklendiğini anlatan Haaretz gazetesi, Irak merkezi hükümetinin Kürt bölgesinin tek taraflı petrol ihracına karşı çıktığını belirtiyor. Haberde "Washington, Irak'ın birliğine zarar verdiği için Kürt petrolünün ihracına karşı. Öte yandan Maliki'nin son davranışları dikkate alınırsa ABD'nin İsrail'e petrol satışına itiraz etmesi pek olası değil. İran, bu tur işlemlerden vazgeçmeleri için Kürtlere baskı yapabilir" yorumu yer aldı. Gazete, "Kürt otoriteleri, İsrail'e satış yapmanın kendileri için sorun oluşturmadığını söylediler" diye yazdığı haberinde "Doğrudan satış olmasın diye Kürt tankeri petrolünü başka bir tankere yükledi" iddiasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'e petrol satmadık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN