Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü hızla yükseliyor

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu kapsamında yapılmaya başlanan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün inşaat çalışmaları son hızıyla devam ediyor.

Giriş Tarihi: 25.6.2014 10:27 Güncelleme Tarihi: 25.6.2014 16:39

İstanbul ve İzmir arasını 3 saate indirecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu kapsamında yapımına başlanan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.Toplam bin 550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre uzunluğu ile Dünya'nın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü asma köprüsü olacak olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün, 40 metre derinliğe batırılan keson ayakları büyük bir hızla yükseliyor. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, köprü ayaklarının inşaatının 2014 yılı sonunda biteceği belirtilirken, Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu kapsamında yer alan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü ile birlikte otoyolun Gebze - Gemlik kesimi ve Kemalpaşa ayrımı - İzmit kesimi 2015 yılı sonunda tamamlanmış olacak.

İŞTE KÖPRÜDEN GÖRÜNTÜLER

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu tamamlandığında bağlantı yollarıyla birlikte toplam 433 kilometre uzunluğa sahip olacak. Proje kapsamında şu ana kadar yüklenici firma tarafından 1 buçuk milyar dolar değerinde iş tamamlanırken, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından da kamulaştırma çalışmaları için 1 milyar 310 milyon TL harcama yapıldı. Otoyol inşaatı kapsamında toplam 4 bin 579 personel ve bin 85 adet iş makinası çalışıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmit Körfez Geçiş Köprüsü hızla yükseliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN