Dövizzedeler bankalara don bıraktı

Dövizzedeler, kredilerini yapılandırmayan bankalara don bıraktı. Eylemciler, "Sorun çözülene kadar eylemlerimiz sürecek" dedi

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Dövize endeksli kredi çektikleri için kur artışından mağdur olan dövizzedeler, ses getirecek bir eyleme imza attı. Davul zurna eşliğinde bankaların önüne gelen Dövizzedeler Derneği (DÖVDER) üyeleri iç çamaşırlarını bankalara fırlatarak eylem yaptı. Katılımcılar, "Bankalar, en son donumuz kaldı. Onu da siz almadan biz getirdik" pankartı açtı. Sorunlarının çözümü için çalmadık kapı bırakmayan bir grup dernek üyesi dün İstanbul Şişli'de Gayrettepe metro durağı girişinde toplandı. Pankart açarak, buradaki bir bankanın genel müdürlüğünün önüne davul zurna eşliğinde yürüyen grup, ellerinde iç çamaşırları taşıdı. Konuşmaların ardından, gruptakiler ellerindeki iç çamaşırlarını bankanın genel müdürlüğü binasının önüne atarak eylemi sonlandırdı. Burada grup adına basın açıklaması yapan Dövizzedeler Derneği İstanbul Temsilcisi Kadir Kıcanoğlu, çeşitli bankalardan dövize endeksli kredi kullananların büyük mağduriyet yaşadıklarını anlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istediklerini dile getiren Kıcanoğlu, "Kurda aşırı artış nedeniyle dağılan aileler var. Başbakanımıza rica ediyorum, bankaların söylediklerine inanmayın. Size inanıyoruz. Bizi bankaların eline bırakmayın" diye konuştu. Kıcanoğlu, bankalardan 2006-2008 arasında İsviçre Frangı ve Japon Yeni karşılığında kredi çeken vatandaşların sorunları çözülene kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

TEB EYLEMDEN ÖNCE YAPILANDIRDI
DÖVDER Başkanı Hasan Ergen, dövizzedelerin borçlarını yapılandıran TEB'in bu kararı eylem öncesinde aldığını söyledi. Ergen, önceki gün bazı dernek üyelerinin, bankanın eylemi duyduğu için yapılandırmaya razı olduğu yönündeki bilgilerinin doğru olmadığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövizzedeler bankalara don bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN