Yardım kulübü teklifi

Giriş Tarihi: 28.6.2014
Türkiye'yi Kalkınma Yardımları Komitesi'ne (DAC) üye yapmaya çalışan OECD'nin ısrarı sürüyor. 2013'de resmi kalkınma yardımlarında rekor kıran Türkiye'yi DAC'a üye yapmak isteyen OECD, teklifini yeniledi. Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştiren OECD Kalkınma Yardımları Komitesi (DAC) Başkanı Eric Solheim, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ile görüştü. Solheim, Türkiye'nin yaptığı yardımlardan övgüyle söz etti. İşler ise OECD DAC'a üye olma konusunu hükümet olarak değerlendireceklerini söyledi.

AVRUPA BİRİNCİSİYİZ
Türkiye'nin yaptığı resmi kalkınma yardımları da göz dolduruyor. OECD tarafından açıklanan 2013 yılı resmi kalkınma yardımları verilerine göre, Türkiye 3 milyar 276 milyon dolar resmi kalkınma yardımında bulundu. 2012'ye göre bu rakam yüzde 29.7 arttı. Artış oranına göre, Türkiye Japonya'nın ardından ikinci sırada yer aldı.

EN ÇOK SURİYE'YE
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) verilerine göre, ülkemizin yaptığı yardımların yüzde 46.6'sı Ortadoğu'ya, 31'i Afrika'ya, 18'i Güney ve Orta Asya'ya, 3'ü de Balkanlar ile Doğu Avrupa ülkelerine gitti. Türkiye'nin resmi kalkınma yardımlarından en çok yararlanan ülkeler ise sırasıyla; Suriye, Mısır, Afganistan, Kırgızistan, Somali, Sudan, Tunus, Filistin, Kazakistan ve Bosna Hersek oldu. Bu ülkeler arasında ise en fazla yardımı yüzde 46.6 oranıyla Suriye aldı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda da Türkiye'nin yardımseverliğine dikkat çekilerek, 2015 Dünya İnsani Yardım Zirvesi'nin İstanbul'da yapılması kararlaştırılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yardım kulübü teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN