Küresel toparlanma başladı

Küresel krizden çıkış sinyalleri her geçen gün güçleniyor. Dünyanın en büyük 1.000 bankasının kârı 920 milyar dolara ulaşırken, küresel şirket evlilikleri de 1.75 trilyon dolarla yedi yılın en yükseğinde

Giriş Tarihi: 1.7.2014
Krizin ardından görülen küresel toparlanma emareleri kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Krizden en ağır darbeyi alan Avrupa'dan gelen sinyaller dışında dün açıklanan veriler, ekonomide umutları daha da artırdı. Dünyanın en büyük 1.000 bankası toplam 920 milyar dolar kâra ulaştı. Bunun üçte biri ise Çin'den geldi. Yüzde 32 yani 292 milyar dolar vergi öncesi kâra ulaşan Çin bankaları, tarihi rekorunu da kırmış oldu. Geçtiğimiz yılki kâr rakamlarına göre artış oranı ise yüzde 23 seviyesinde gerçekleşti. ABD'de ise bankalar ortalama bir kârlılık düzeyi yakalayarak 183 milyar dolara ulaştı.

KÂRDA ABD İKİNCİ SIRADA
ABD bankalarının toplam pastadan aldıkları pay ise yüzde 20 seviyesinde. ABD'de Wells Fargo 32 milyar dolarla ilk sırada yer alırken Çin'de birincilik 55 milyar dolarla Industrial and Commercial Bank of China'nın oldu. Bankalar cephesinde bunlar olurken şirketler tarafında da büyük birleşme ve satın almalar yaşanıyor. Öyle ki küresel birleşme ve satın almalar 2014'te yedi yılın en yüksek seviyesine çıktı. Reuters verilerine göre 26 Haziran itibarıyla bir yıl öncesine göre birleşme ve satın almalar yüzde 75 artışla 1.75 trilyon dolara fırladı. 2007'den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşmada şirketlerin finansmana kolay erişimi en etkili neden olarak gösterildi. 2007'de ulaşılan düzey ise 2.28 trilyon dolayındaydı. Bu yıl gerçekleştirilen birleşme ve satın almalara ise Pfizer, Comcast ve General Electric gibi güçlü bilançolara sahip şirketler damga vurdu.

AVRUPA DA CANLANDI

Birleşme ve satın almalarda bir diğer olumlu araştırma dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden Towers Watson'dan geldi. Şirketin "Üç aylık anlaşma performans izleme" (QDPM) raporuna göre, Avrupa'da 2014'ün ikinci çeyreğinde yapılan anlaşmaların sayısı, bugüne dek tamamlanan 100 milyon doların üzerindeki 34 anlaşma ile bölgede son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

TÜRKİYE KAZANDIRIYOR
Towers Watson araştırmasında Türkiye ile ilgili bölümde satın alma yapan firmaların çoğunluğunun Avrupa merkezli olduğu vurgulandı. Towers Watson Türkiye Genel Müdürü Süha Alıcı şu değerlendirmeyi yaptı: "Satın alma yapan şirketlerin bu çeyrekte de pazarın üzerinde bir performans sergilediklerine şahit oluyoruz. Genellikle Türkiye'ye yatırımı hedefleyen kurumlar güçlü geri dönüşler alıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel toparlanma başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN