Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madenci robot 8 yıldır rafta

Türkiye Soma'nın ardından madenlerindeki teknolojiyi sorgularken, KOBİ'lerin geliştirdiği maden robotları 8 yıldır seri üretime geçmek için alıcı bekliyor. Teknolojisi ihraç edilen arama robotunu ise Zonguldak'taki madenler dışında satın alan olmadı

Giriş Tarihi: 1.7.2014
Türkiye' de yaşanan afetler binlerce vatandaşın hayatına kaybetmesine neden olurken, her acı da yeni teknolojilerin önemini gözler önüne seriyor. Son olarak Soma'da yaşanan maden faciasıyla gündeme gelen 'robot madenciliği' ise bu alanlardan biri. Bu konudaki ironik durum ise Türkiye'deki KOBİ'lerin bu robotları 8 yıl önce tasarlamayı başardığı, ancak müşteri bulamadığı gerçeği oldu. TÜBİTAK TR-117 ve devletin Ar-Ge desteğini alan firmalar, dünyada model olan 3 farklı robotun üretimini gerçekleştirmeyi başardı. 87 ülkede patenti alınan teknolojinin aralarında Çin, Hindistan ve Nijerya'nın da bulunduğu 20 ülkeye ihracatı gerçekleşti. Ancak robot teknolojisi Türkiye'deki maden işletmecilerinin ilgisini çekmeyi bir türlü başaramadı. Ayrıca Bilim Bakanlığı ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) arasında imzalanan projeyle geçen yıl Türkiye'nin ilk maden arama kurtarma robotu da geliştirildi. Ancak robotları Zonguldak'taki devlete ait madenlerin dışında satın alan olmadı.

SERİ ÜRETİME GEÇEMEDİ

Maden robotu geliştiren yerli firmalardan biri Altınay oldu. Ödüllü firma Türkiye'de robot teknolojileri alanındaki en önemli şirketlerden biri olarak gösteriliyor. Madenlere özel robotları kendi imkânlarıyla yıllar önce geliştiren şirket, alıcı bulamadığı için diğer üreticiler gibi seri üretime geçemedi.

ALTINAY İLK ÜRETİMİ 1994'TE YAPTI
20 yılı aşkın tecrübeye sahip olan Altınay, 1990'da Türkiye'nin ilk endüstriyel robotu Altınay-1'i geliştirdi. 1994'te 4 arkadaşıyla Altınay Robot Teknolojileri A.Ş.'yi kuran Hakan Altınay, 2010'dan bu yana yurtdışındaki otomotiv fabrikalarına hizmet veriyor.

25 ASKER ŞEHİT OLMAYABİLİRDİ
Altınay 'ın robot teknolojilerindeki başarısı askeri mühimmat taşımacılığında da kendini gösteriyor. Şirketin tasarladığı robotlar tüm askeri mühimmat taşımacılığını tek bir merkezden yönetilecek şekilde karşılıyor. 2012'de Afyon'daki askeri depoda meydana gelen patlamada Türkiye 25 askerini şehit vermişti. Eğer Altınay'ın robotları devrede olsaydı, böyle bir facia da yaşanmayacaktı.

İNOVASYON TURU
Türk kalıbına 109 patent
Uzun yıllar başta Enka olmak üzere birçok müteahhitlik firmasında yöneticilik yapan Kemalettin Tanrıverdi, inşaat sektörüne yönelik dünyada ses getiren bir buluşa imza attı. Modüler kalıp sistemi olarak adlandırılan buluş sayesinde binaların yapım hızı 8 kat artarken depreme dayanıklılığı da yükseliyor. Kalıpların önceden dizayn edilip üretilmesiyle gerçekleşen sistemde, betonun kurumasının ardından kalıplar hidrolik sistemlerle saatler içinde sökülebiliyor.

HAFTANIN FIRSATI
Temizlikçi sigortasına sanal çözüm

Şimdiye kadar çoğunlukla tanıdıklara sorarak organize edilen temizlik işleri şimdi internete taşındı. Mayıs ayında faaliyet geçen EveBiriLazim kısa bir sürede 30 bin kullanıcıya ulaştı. 14 yıl San Francisco' da yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönen Veysel Berk tarafından kurulan şirket, son dönemde gündemden düşmeyen temizlikçi sigortası sorununa da yasal çözümler sunuyor. Haftanın her günü hizmet veren şirket 2, 4 ve 8 saatlik ödeme sistemleriyle çalışıyor.

ŞEHRİN AR-GE KARNESİ
Faydalı model-Patent (2013) 221
Ar-Ge mühendisi: 1196
Ar-Ge merkezi: 18
Ar-Ge projelerinin toplamı: 1120
Üniversitesi'yle çalışan KOBİ: 480
TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 225
KOSGEB-KOBİ projeleri: 112
Avrupa Birliği projeleri: 140
25 yaş altı girişimci: 98
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madenci robot 8 yıldır rafta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN