Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gümrüksüz tacir bayramı bekliyor

Giriş Tarihi: 2.7.2014

Gümrük çilesini bitirecek Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması statükocu anlayışa takıldı. 14 firma belge alırken başvuruların bayramdan sonra artması bekleniyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın "ihracatçıya yüzde 50 tasarruf sağlayacak" sözleriyle tanıttığı Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması, değişime direnen patron anlayışına takıldı. Belgeyi almak için sadece ticari anlamda değil yemekhanesinden, tuvaletlerine kadar denetim sürecinden geçmek zorunda olan şirketler, sürecin kazanımlarını görmeden harekete geçmek istemiyor. Ekol Lojistik Genel Müdürü ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkan Yardımcısı Cavit Değirmenci, maliyet ve iş yapış şeklinde değişim gerektiren bu belgeye şirketlerin "Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değecek mi" anlayışıyla yaklaştığını belirtti.

REJİM KODU BİLMECESİ

Uygulama başladığından bu yana sadece 14 şirketin Yetkilendirilmiş Yükümlü Belgesi aldığını söyleyen Değirmenci, "Bu dış ticarete ivme kazandıracak bir sistem. Bir ihracatta en az 48 saat süren gümrük işlemleri neredeyse ortadan kalkıyor. Fabrikadan yüklenen mal hiç açılmadan direkt Almanya'daki alıcının kapısına gidecek. Yüzde 50'den bile fazla kazancı olacak. Ancak bu belgeyi almak zor. Geçişler sancısız olmuyor" dedi. Sistemin ithalatçılar için de başladığını belirten Değirmenci, yerinde gümrüklemenin birçok anlamda Türkiye'ye yeni yatırım getireceğinin de altını çizdi. Şu anda şirketlerin aklındaki "Bu belge hangi rejim kodlarını kapsayacak, hangi ürünlerin ihracatı için geçerli olacak" sorusunun yer aldığını söyleyen Cavit Değirmenci, bakanlığın bu konu üzerindeki son düzeltmeleri yaptığını ve bayramdan sonra konunun netleşeceğini ifade etti. Değirmenci, "Bana gelen sinyaller tüm rejim kodlarına açılacağı yönünde. Eğer böyle olursa sistem bayramdan sonra patlar. Yılbaşına kadar da belge alan şirketlerin sayısı artar" diye konuştu.

MÜŞTERİ TALEP EDECEK
Türkiye'deki beş fabrikasıyla Armani, M&S gibi dev markalara üretim yapan Realteks'in Dış Ticaret Koordinatörü Demet Ceylandağ da gruba ait üç şirketin onaylanmış yükümlü belgesi aldığını, gümrük işlemlerinin bir güne indiğini belirtti. Ceylandağ, sektörde A Sınıfı Onaylanmış Yükümlü Belgesi alan 486 şirketin bulunduğunu söyleyerek, "Armani gibi müşteriler yakında herkesten bu belgeyi talep edecek. Çünkü büyük avantaj sağlıyor" diye konuştu.

DEVLERİN ÜSSÜ OLURUZ
Ekol Lojistik Genel Müdürü Cavit Değirmenci, yetkilendirilmiş yükümlü sistemi oturduktan sonra Türkiye'nin dev markaların lojistik üssü haline gelebileceğini belirtti. Değirmenci, "Zara gibi markalar Türkiye'de üretilen malı Çin'e gönderip tekrar buraya getirebiliyor. Çünkü oralarda gümrük mevzuatı daha avantajlı. Türkiye de bu anlamda düzenlemeleri yaptığında bu firmaların yatırımları artar. Dağıtım merkezi olur. Nike neden Belçika'dan dağıtsın ki" diye konuştu. Değirmenci, sistemin ihracat ayağının yıl sonunda oturmasını beklediklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümrüksüz tacir bayramı bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN