Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstikrara tam destek

Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan Başbakan Erdoğan'a iş dünyasından tam destek geldi. 12 yıldır aralıksız süren istikrarın bozulmayacağını söyleyen iş dünyasının önde gelen temsilcileri, "Bu karar bizi memnun etti. Türkiye'de ekonomik istikrar sürecek" dedi

Giriş Tarihi: 2.7.2014
AK Parti Genel Başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına adaylığının açıklanması, iş dünyasında memnuniyetle karşılandı. Erdoğan'ın aday olmasıyla birlikte, ekonomide 2002-2014 arasında elde edilen kazanımların korunacağı ve istikrarın süreceğine inanan iş dünyası, önümüzdeki dönemden de hayli umutlu. AK Parti'nin Ankara Ticaret Odası kongre binasındaki toplantısında, ilk turu 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için adayını açıklamasının ardından ekonominin aktörlerinden karara destek geldi.

KARNESİ PARLAK

12'nci Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetimindeki Türkiye, 2002-2013 arasında gösterdiği ekonomik performansla dikkatleri üzerine çekti. Bu dönemde Türkiye'nin ihracatı 4.2 kat artarak 36.1 milyar dolardan 152 milyar dolara çıkarken, GSYH 230 milyar dolardan 823 milyar dolara ulaştı. Kişi başı gelirin 3 bin 492 dolardan, 10 bin 818 dolara yükseldiği bu dönemde, yaklaşık 7 milyon kişiye istihdam sağlandı. Enflasyon ve faiz tek haneye düşerken, Türkiye'nin kredi notu da iki derecelendirme şirketi tarafından yatırım yapılabilir seviyeye çıktı.

TÜRKİYE'Yİ UÇURACAK

Türkiye, bu dönemde güçlü bankacılık sektörü ve mali disipliniyle kırılganlıklara karşı direncini artırdı. 19 yıl sonra ilk kez IMF'ye borcunu sıfırlayan Türkiye'nin döviz rezervi de 28 milyar dolardan 136 milyar dolara çıktı. Başbakan Erdoğan halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'yi uçuracağını söyledi. Erdoğan, "Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı, bir Başbakan Türkiye'yi uçuracaktır, bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Nail Olpak/Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı

Başbakanımızın kararı hayırlı olsun
Miletimizin Cumhurbaşkanlığı seçiminde sağduyu ile hareket ederek en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Aldığı bu karar Başbakan Erdoğan'a hayırlı olsun. Önceliğimiz ülkemizin huzur, güven ve istikrarıdır. İlk defa milletin tercihiyle gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin, milletimizin sağduyusuyla en doğru şekilde sonuçlanacağından eminiz. Türkiye'nin mevcut parlamenter sisteminin yapısı ve kurgusunda, günümüzün insan odaklı dünyasında çokça sözü edilen, kuvvetler ayrılığı sisteminin, aslında bir kuvvetler ayrılığından çok, kuvvetler kargaşası şeklinde tasarlandığını ve bu şekilde uygulandığını görüyoruz. Bu sistemin ana unsurları yeniden değerlendirilmeli ve milletimizin hak ettiği bir sistem uygulamaya alınmalıdır. Seçimden sonra ülkemizin önündeki en önemli gündem maddesinin bu olduğunu düşünüyoruz.

Hüseyin Doğan/ Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı

Süreç ekonomiyi pozitif etkiler
Kamuoyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olacağını bekliyordu. Yani bu karar sürpriz olmadı. Uzun yıllardır Türkiye'ye hizmet eden bir devlet adamının Cumhurbaşkanlığı'na aday olması şaşırtıcı değil. Türkiye son dönemde birçok zor şarta rağmen büyümesini sürdürdü. Çünkü güçlü bir siyasi istikrarımız var. Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesini bu sürecin devam olarak görüyorum. Türkiye'nin büyük hedefleri var. Bunlara ulaşması için siyasi istikrar şart. Bu durum beraberinde ekonomik büyümeyi, üretim ve istihdamın artmasını getirir.

Hikmet Tanrıverdi/ İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı

İstikrarı olumlu etkiler
Öncelikle bu kararın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hayırlı olmasını diliyorum. Başbakan'ın aday olması beklediğimiz bir gelişmeydi. Kendisinin Cumhurbaşkanı olmasının Türkiye'deki istikrarın devam etmesi adına son derece olumlu olacağını düşünüyorum.

Vahap Küçük/ Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Başkanı

Başbakan'ın kim olacağı önemli
Recep Tayyip Erdoğan'a hayırlı olsun diyorum. Zaten kendisinin aday olacağını bekliyorduk. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması ekonomik durumu değiştirmez. Şu anki istikrar devam eder. Elbette Başbakan'ın kim olacağı da ekonomi için belirleyici bir kriter olacaktır.

Alaeddin Babaoğlu/ Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Yabancı yatırımcı adaylıktan memnun
Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin marka yüzü. Büyük halk kitlelerini arkasından tutan, güçlü bir isim. 17 Aralık'a rağmen 30 Mart'ta gücünü kanıtlamış bir lider. Bu güç yabancı yatırımcıyı cezbediyor. Adaylığı Türkiye'nin dünyadaki gücünü daha da artıracaktır. Sektörümüzdeki yabancı yatırımcılar bu adaylıktan memnun.

Timoty Ash/ Standard Bank Gelişen Piyasalar Başekonomisti

Belirsizlik kalktı
Erdoğan'ın adaylığı kısa vadede piyasaların öngörülebilirliğini artırdı. Piyasalar Erdoğan'ın adaylığını istikrarın devamı olarak algılıyor. Anketlere göre Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanacak. Kısa vadede piyasalar istikrarı iyi karşılar ve değişiklik genelde olumlu görülmez. Erdoğan'ın adaylığının açıklanmasının ardından lirada değerlenme görüldü.

Eren Can Ümüt/ Destek Menkul Değerler

Mevcut politikalar devam edecek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ismini açıklamasının ardından piyasalarda sınırlı bir hareketlilik yaşandı. Piyasaların cevap aradığı en önemli soru ise başbakanlık görevini kimin üstleneceğidir. Başbakan'ın Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması piyasalar tarafından mevcut ekonomik politikaların devam edeceği şeklinde yorumlandı.

Hasan Rahvalı/ Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su

Seçim süreci beklentisi bitecek
Adaylığı olumlu karşılıyoruz. İstikrarın devamında faydalı olacağını düşünüyoruz. Gayrimenkul sektörünün en fazla ihtiyaç duyduğu şey, ekonomik ve siyasi istikrardır. Belirsizliğin ortadan kalkmasıyla sektörümüzde ertelenmiş olan kredili satışların kısa sürede talebe dönüşeceğini bekliyoruz.

Serdar İnan/ İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

Bu kararla piyasalar rahatlar
İstikrarın devam edeceğini düşünüyoruz. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasını bekliyorum. Bundan sonraki kritik soru, başbakanın kim olacağı ve AK Parti'nin bundan sonraki süreci. İnşaat istikrara muhtaç bir sektördür. İstikrardaki en ufak bozukluk inşaat sektöründe dalgalanmaya neden oluyor.

Ahmet Güleç/ Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı

Siyasi istikrarın göstergesi
Halkın Cumhurbaşkanı'nı seçmesi demokrasi adına önemli bir adım olacak. Uzun yıllar Başbakanlık yapan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi siyasi istikrarın göstergesi olacak. Başbakan'ın Cumhurbaşkanı olarak görevine devam etmesi ekonomiyi olumlu etkiler.

Hamit Demir/ Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

İstikrar perçinlenir konut satışları artar
Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın görev değişimi gerçekleştirilirse, Türkiye'deki istikrar ve olumlu hava bir kez daha perçinlenmiş olur. Ağır ilerleyen kentsel dönüşüm çalışmaları daha sağlıklı ilerleyecektir. Erdoğan seçilirse faiz oranları düşer ve konut satışlarında hareketlenme olur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstikrara tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN