Ette toptan satış oyunu

Giriş Tarihi: 3.7.2014

Ramazandaki et spekülasyonunun bir uzantısı da ESK'dan çıktı. Vatandaşa ucuz et yedirmek için kurulan ESK'nın bayileri, perakende yerine otel ve restoranlara toptan satış yapıyor. Gıda Bakanlığı ise bayileri uyardı

Ramazan ayındaki et spekülasyonun arkasından Et ve Süt Kurumu (ESK) çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, vatandaşa ucuz et yedirmek için 4 yıl önce franchise mağazaları kuran ESK bayilerinin 'kâr hırsı'yla hareket ettiği tespiti yaptı. ESK'ya bağlı 63 franchise mağazasının eti vatandaşa değil, otel ve restoranlara toptan olarak sattığı belirlendi. Mağazaya gelen müşterileri "et yok" diye geri çeviren bayiler, toptan sattıkları ete bir de perakende satış fişi kesiyor.

BAKANLIK UYARDI

Konuyu mercek altına alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bayilere "Toptan satış yaparak mağazalarda et kalmadığı yönünde imaj oluşturulması girişiminden vazgeçilmelidir" uyarısı yaparken, denetimleri de artırma kararı aldı.

ESK: SORUN YOK

Bakanlık geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada franchise satış mağazalarının ESK tarafından gönderilen etleri doğrudan tüketiciye perakende olarak satması gerektiğini vurgulamıştı. Açıklamada, ESK'nın mağazaların artan yüzde 62'lik talebini sorunsuz şekilde karşıladığı ifade edilmişti. Bugün kasap ve marketlerde 1 kilogram dana kıyma 26 ila 30 TL arasında bir fiyatla satılırken, ESK mağazalarında 20 TL'den satışa sunuluyor. Piyasanın oldukça altındaki fiyatlarla satış yapan ESK mağazaları tüketiciler tarafından tercih ediliyordu.

UCUZ ET SATMAK İÇİN KURULDULAR
ESK'nın yaklaşık 4 yıl önce hizmete soktuğu franchise mağazalarının kuruluş amacı vatandaşın ucuz fiyatlarda sağlıklı et alabilmesini sağlamak. Piyasanın yaklaşık yüzde 30 altındaki fiyatlarla satış yapan ESK mağazalarının, restoran ve otellere toptan satış yaparak "kâr elde etme" amacı güttüğü ifade ediliyor.

PERAKENDE SATIŞ YAPILMALI
Bakanlık geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada franchise satış mağazalarının ESK tarafından gönderilen etleri doğrudan tüketiciye perakende olarak satması gerektiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ette toptan satış oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN