Aselsan'dan Ar-Ge işbirliği

Aselsan ile Kara Harp Okulu (KHO), savunma sanayi alanında gerçekleştirilecek bilimsel projelerde birlikte çalışacak.

Giriş Tarihi: 8.7.2014 16:28
KHO Komutanlığı ile Aselsan arasında eğitim, öğretim ve araştırmaya ilişkin işbirliğinin geliştirilmesine yönelik işbirliği protokolü, Aselsan'ın Macunköy Tesisleri'nde düzenlenen törenle imzalandı.

Törende konuşan Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Canpolat, temel sermayelerinin nitelikli insan gücü olduğunu belirterek, "İnsana yapılan her türlü yatırım bizim de sermayemizdir. Aselsan olarak bünyemizdekilerin yanı sıra bünyemiz dışında da nitelikli insan gücü yetiştirilmesine katkı sağlıyoruz" diye konuştu.

Aselsan'da 2 bin 164 araştırmacının görev yaptığını belirten Canpolat, her yıl cirolarının yüzde 7'sini Ar-Ge'ye tahsis ettiklerini, geçen yıl Ar-Ge için ayırdıkları kaynağın 383 milyon dolara ulaştığını söyledi.

"Tersine Beyin Göçü" kapsamında yapılan çalışmalarla son 10 yılda 100'e yakın mühendis kazandıklarının altını çizen Canpolat, "Protokolün ülkemizin nitelikli insan gücü yetiştirmesine yardımı olacağına inanıyorum" dedi.

Canpolat, Kara Harp Okulu öğrencilerinin Aselsan desteğiyle teknik konularda akademik çalışmalar yapabileceklerini ifade etti.

Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Yılmaz Uyar da "KHO, daha önce sistem mühendisliği programı uyguluyordu. Şu anda ise toplam 10 lisans programında eğitimine devam etmektedir. İstiyoruz ki harcanan emek bu beyin gücü tamamen Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçları için değerlendirilsin. Bu anlamda işbirliklerini genişletmek suretiyle ülkemize, savunma sanayimize katkıları olsun istiyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Canpolat ve Yılmaz işbirliği protokolünü imzaladı.


İŞBİRLİĞİ HAKKINDA

Protokolle KHO ile Aselsan arasında eğitim savunma sanayi alanında eğitim ve bilimsel araştırmaya ilişkin işbirliği koşullarını düzenlemeye, lisansüstü eğitime yönelik ortak tez ve proje çalışmaları gerçekleştirmeye, KHO Savunma Bilimleri Enstitüsü (SAVBEN) öğrencilerinin teknik konularda akademik çalışmalar yapabilmelerine yönelik esaslar belirlendi.

Protokol gereğince SAVBEN lisansüstü öğrencilerinin yapabilecekleri ve kurumun da ilgi alanına giren tez konuları havuzuna Aselsan tarafından da tez konuları önerilebilecek. İhtiyaç duyulduğunda bu öneriler güncellenecek.

SAVBEN tarafından da Aselsan personeline özel alanlarda karşılıklı mutabakat ile lisansüstü eğitim verilebilecek, yüksek lisans eğitimleri uzaktan eş zamanlı-örgün olarak yapılabilecek. Aselsan'ın akademik ve bilimsel alanda destek istemesi durumunda, imkanlar ve ilgili mevzuat kapsamı dahilinde destek verilecek. Enstitü, lisansüstü öğrencilerinin Aselsan'ın da ilgi alanına giren tez konularını seçmesini teşvik edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aselsan'dan Ar-Ge işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN