Buğdayda büyük tehlike

Vadeli İşlem ve Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, Türkiye'nin buğday ithalatının artış göstereceğine dikkati çekerek, "Türkiye, son beş yılda ortalama 3,7 milyon ton buğday ithalatı gerçekleştirmişti. Fakat bu sene kuraklık nedeniyle Türkiye'nin buğday ithalatı, 5 milyon tonu aşabilir" dedi.

Giriş Tarihi: 9.7.2014 11:59 Güncelleme Tarihi: 9.7.2014 11:59
Ergezen, buğday fiyatları ve buğdayı girdi olarak kullanan sektörlerin durumunudeğerlendirdi.

Buğday fiyatının, mayıs ayında gördüğü en yüksek seviyeden yaklaşık yüzde 24 değer kaybettiğini aktaran Ergezen, "Buğday 2010 yılındaki seviyelerine geri döndü" değerlendirmesini yaptı.

Haziran ayının, buğday için pek iyi geçmediğini anımsatan Ergezen, şunları anlattı:

"Zaten bu ay, her sene buğday fiyatının yönünün belirlendiği dönem olarak biliniyor. Bu ay içerisinde açıklanan yeni sezona yönelik beklentiler, buğday fiyatlarındaki ana trendi belirliyor. ABD Tarım Bakanlığı'nın açıkladığı yeni sezona yönelik tahminler, buğday fiyatının hızla değer kaybetmesine yol açtı. Haziran raporuna göre küresel buğday üretimi, geçen seneye göre azalış gösterse de halen 2012 yılına göre 44,3 milyon ton daha yüksek. Bu rakam, Türkiye'nin üretiminin iki katından daha fazla. Bununla beraber stoklardaki artış da devam ediyor. Aynı rapora göre küresel buğday stokları yüzde 2,56 artışla 188,61 milyon tona ulaşacak. Bu üretim ve stok düzeyi, buğday işlemlerinde satış baskısına yol açıyor.


"MÜDAHALE ALIM FİYATININ AÇIKLANMASI, YÜKSEK FİYATLAR NEDENİYLE BİR MİKTAR DAHA GECİKEBİLİR"

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Komisyonu'nun (FAO) tahminlerine göre Türkiye'de kuraklık nedeniyle buğday üretiminin, yüzde 10 ila 21 düzeyinde azalacağını belirten Ergezen, 22 milyon ton olan üretimin 19,7 milyon tona gerileyeceğini aktardı.

Uluslararası Hububat Komisyonu tahminlerine göre ise Türkiye'de üretimin 17,3 milyon tona düşeceği beklentisinin konuşulduğunu aktaran Ergezen, şöyle devam etti:

"Küresel piyasalarda buğday fiyatı düşerken, Türkiye'de buğday fiyatının yeni hasat sezonuna yüksek başladığını görüyoruz. Ticaret borsalarındaki ortalama fiyatlar, önceki döneme göre artmış durumda. Müdahale alım fiyatının açıklanması, yüksek fiyatlar nedeniyle bir miktar daha gecikebilir. Eğer yeni hasat ürünlerinin borsaya gelmesi gecikirse, buğday fiyatının bazı bölgelerde kilogram başına ortalama 1 lira seviyesine ulaştığını bile görebiliriz."


"BUĞDAY İTHALATI, 5 MİLYON TONU AŞABİLİR"

Türkiye'de yaşanan kuraklık ve düşük üretim nedeniyle sene boyunca arzın kısıtlı olmasının beklendiğini hatırlatan Ergezen, buğday ithalatı haberlerinin artacağını belirterek, şu yorumu yaptı:

"Zaten kısıtlı arz ve özellikle spekülatif talep nedeniyle tedbir amaçlı buğday ithalatına başlandığını görüyoruz. Nisan ayında Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) 2,5 milyon ton buğday ithalatı yetkisi verilmişti. TMO, son olarak 235 bin ton buğday ithalatı için ihale açtı. Türkiye, son beş yılda ortalama 3,7 milyon ton buğday ithalatı gerçekleştirmişti. Fakat bu sene kuraklık nedeniyle Türkiye'nin buğday ithalatı, 5 milyon tonu aşabilir. TMO'nun yaklaşık 1 milyon 650 bin ton buğday stoku olduğu tahmin ediliyor. Türkiye'nin buğday tüketimi ise yaklaşık 18 milyon ton civarında bulunuyor. Kısaca yeni buğday ithalatı haberlerini, sene boyunca daha çok duyacağız."


"MÜDAHALE ALIM FİYATININ AÇIKLANMASI GECİKEBİLİR"

Bölgeler arasındaki üretim farklılığının önemine dikkati çeken Ergezen, "Alım fiyatının açıklanması her kesimi memnun etmeyecektir. Hükümetin bu anlamda işi oldukça zor" dedi.

Marmara Bölgesi'nde üretim kaybı olmayacağı tahmin edilirken, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerindeki üretim kaybının yüzde 20'nin üzerine çıkmasının beklendiğini belirten Ergezen, "Bölgeler arasındaki bu farklılık, zaten fiyatlara da yansımış durumda. Müdahale alım fiyatı bu sene kritik rol oynayacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle müdahale alım fiyatındaki gecikmenin bu olduğunu düşündürüyor. Öncelikle serbest piyasada yeni hasat sezonuna ait fiyatların nasıl gelişeceği görülmek istenecektir. Ancak ondan sonra müdahale alım fiyatının açıklanması bekleniyor. Kısaca müdahale alım fiyatının açıklanması daha gecikebilir" değerlendirmesini yaptı.


"ÇİFTÇİ KREDİLERİ İÇİN TEHLİKE VAR"

Türkiye'de yaşanan kuraklığın, çiftçilerin gelirlerinde azalmaya yol açacağını söyleyen Egezen, özellikle Siirt, Mersin ve Gaziantep'te üretim kaybının yüzde 50'nin üzerine çıkmasının beklendiğini söyledi.

Buğday fiyatı yüksek gerçekleşse bile üretimdeki ciddi kayıp nedeniyle, çiftçi kredilerinde sıkıntı yaşanmasının kaçınılmaz göründüğünü anlatan Ergezen, "Bu nedenle kredi borçlarının ertelenmesi ve sübvansiyonlar için geç olmadan önlem alınması gerekiyor. Aksi taktirde çiftçi kredilerinin geri ödenmesinde sıkıntılar şimdiden başlayabilir. Sonunda ise seneye bu bölgelerde buğday ekili alanların azaldığını da görebiliriz" diye konuştu.


"SAMAN FİYATI VE BESİCİLER İÇİN TEHLİKE"

Bu yıl bir diğer büyük tehdidin ise saman fiyatlarında görüldüğüne dikkati çeken Ergezen, buğday ve mısırda rekoltenin düşük olacağının kesinleştiğini, ayrıca buğdayın seyrek olması ve boyunun kısa kalması nedeniyle, saman miktarının azalacağını söyledi.

Ergezen önümüzdeki kışın besiciler için zor geçebileceği uyarısında bulunarak, şunları kaydetti:

"Özellikle kış aylarına doğru açık besicilik yapılamaması nedeniyle saman fiyatlarında hızlı artış yaşanabilir. Rekolte düşük olduğu İç Anadolu ve Güneydoğu bölgelerinde fiyatlardaki artışın çok daha yüksek olması bekleniyor. Kısaca buğday üretiminin azalması, besicilik sektörü için de tehdit oluşturmaktadır. Saman fiyatlarındaki artış doğal olarak et fiyatlarının da artmasına neden oluyor. Bu sene kış ayları, besiciler için zor geçebilir."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buğdayda büyük tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN