Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dövizzede mektubu Başbakan'da

Derdini kimseye anlatamayan dövizzedeler son çare Başbakan Erdoğan'a ulaştı. Bir açılışta Başbakan'a mektup veren dövizzedeler "Hayatımız karardı. Ne olur sorunumuzu çözün" dedi

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Küresel ekonomik krizin patladığı 2008 yılı öncesinde Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile konut kredisi olan dövizzedeler mücadalelerini bir adım ileriye taşıdı. Bankalardan dövize endeksli kredilerini TL'ye çevirmelerini ve yüksek faizin bitirilmesini isteyen dövizzedeler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Bu işi çözün' talimatına rağmen mağduriyetleri giderilmeyince Başbakan'a şikâyet mektubu verdi. Geçen hafta bir açılışta Başbakan Erdoğan'a ulaşmayı başaran iki dövizzede durumlarını anlatan mektubu kendisine verdi. Başbakan Erdoğan'ın da mektubu inceleyerek gereğinin yapılması için danışmanlarına talimat verdiği öğrenildi. Dövizzedeler aynı toplantıda Başbakan'ın eşi Emine Erdoğan'a da mektup vererek sıkıntının ne kadar büyük olduğunu anlattılar.

İŞTE O MEKTUP
Dövizzedeler Başbakan'a verdikleri mektupta şunları yazdı: "Sayın Başbakanım, başımızı sokacak bir ev sahibi olmak için konut kredisi almak için başvuruda bulunduğumuzda bankalar bizi adını bile bilmediğimiz para birimlerine yönlendirdi. Dövize endeksli konut kredisi yüzünden 7 yıldır ödeme yapmamıza ve tüm kazancımızı vermemize rağmen halen borcumuz katlanarak 2.5 katına kadar çıktı. Artık hayatımız karardı ve intihar noktasına kadar geldik. Faiz lobisi sizin sözünüzü dinlemiyor. Bankaların keyfi uygulamalarına müsaade etmeyeceğinizi ve bize destek olacağınızı düşünüyoruz. Duyarlı yaklaşımınızla bu işte de adaleti sağlayacağınızı ve mağduriyetlerin kalanı için de çözüm bulacağınıza güveniyoruz. Önderliğimizdeki aydınlık Türkiye için saygılarımızla" denildi. Öte yandan Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber'in de, dövizzedelere, sorunu çözecek tasarının alt komisyona indiğini ve çözümün yaklaştığını söylediği belirtildi.

BİLİRKİŞİ: İTİRAZDA HAKLILAR
TBMM'nin atadığı bilirkişiler de dövizzedelerin itirazlarında haklı olduğu kararına varmıştı. Dövizzedelerin o dönemde riski yok diye bu iki para birimine yönlendirildiği belirtilen raporda, bankaların kur farkını faiz olarak gösterdiği belirtilmişti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Dr. Süleyman Yılmaz ile Avukat İsmail Altay tarafından hazırlanan raporda, "Bankaların kur farkından dolayı aldıkları ücretleri faiz getirisi olarak gösterdikleri, böyle bir faizin haksız kazanç ve sebepsiz zenginleşme olarak yorumlanabileceği düşünülmektedir" denilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövizzede mektubu Başbakan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN