Sanayi üretimi mayısta % 3.3 arttı

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.3 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 1 azaldı. Mayısta görülen yavaşlamaya rağmen, yılın ilk beş ayında sanayi üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.7 yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada mayısta, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2.6, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 1 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde ise değişim olmadı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde mayısta yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü yüzde 8.7, imalat sanayi sektörü yüzde 2.7, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5.4 arttı.

EN ÇOK TÜTÜN ARTTI
Ana sanayi gruplarına bakıldığında, mayısta bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ara malı imalatı yüzde 0.1 artarken, sermaye malı imalatı yüzde 5.7, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 0.4, enerji yüzde 0.9 azaldı. Mayısta dayanıksız tüketim malı imalatı ise yüzde 0.6 artış kaydetti. İmalat sanayisinde aylık bazda en yüksek artış yüzde 9.8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu sektörü yüzde 4.9 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makina ve teçhizat hariç) izledi.

TÜRKİYE HEDEFLERİNE İLERLİYOR
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, rakamların beklentilerin altında olduğunu belirterek, "Dünya ortalamasına baktığımız zaman son derece başarılı bir sonuç çıkardık. Gerek Avrupa gerekse diğer ülkelerdeki endekslere göre başarılı buluyoruz. Büyümemizi destekleyen bu rakamlar, Türkiye'nin Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerine doğru kararlılıkla ilerlediğini gösteriyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi üretimi mayısta % 3.3 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN