Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigarada ihlale ağır ceza

Giriş Tarihi: 9.7.2014

Ekranlarda mozaiklenmeyen sigara görüntüsüne ağır cezalar geliyor. Televizyon kanallarının iletişim gelirlerinin yüzde 3'üne kadar ceza kesilecek. Rakam 10 bin lirayı bulacak

Hükümet, sigara tüketiminin azaltılması amacıyla yürüttüğü kapalı mekânlarda "dumansız hava sahasının" kapsamını genişletirken cezaları da ağırlaştırıyor. Film, dizi, klip, reklam ve tanıtım filmlerinde sigara yasağını ihlal eden televizyon kanallarının iletişim gelirinin yüzde 1'inden 3'üne kadar para cezası kesilecek. Meclis'te görüşülen torba tasarıya eklenen düzenlemeyle yayın yapan kuruluşa ihlalin ağırlığı, yayının ortamı ve alanı göz önünde bulundurularak 10 bin liradan başlayan cezalar kesilecek.

YENİ YASALAR YOLDA
Özellikle alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro gibi yerlerin bina girişleri ile çocuk parkları, lokanta ve kahvehane gibi yerlerin açık alanlarının belirli bölgeleri de dumansız hava sahası kapsamına alınacak. Tütün kullanımının sağlık, ekonomik ve sosyal açıdan zararlı etkileri konusunda eğitim programları düzenlenecek. 2018 sonuna kadar toplumun yüzde 95'inde sigara kullanımına karşı tutum oluşturulması öngörülüyor. Tütün ürünlerinden alınan ÖTV'nin sigara perakende satış fiyatının en az yüzde 70'ini oluşturması sağlanacak.

YATIRIMLARA ÖNCELİK

Torba tasarıya eklenen diğer bazı düzenlemeler ise şöyle:
Kentsel dönüşüm kapsamında kalan mera, yaylak ve kışlak gibi yerler, kamu yatırımları yapılması için gerekli bulunan yerlerden sayılarak tahsis amacı değiştirilebilecek.
Metro, köprü, teleferik, raylı sistem gibi ulaşım projelerinde maliklerin mülkiyet hakkı da korunarak kamulaştırma yapılmadan kamu yararına dayalı olarak bu taşınmazlar üzerinde sistem kurulabilecek.
Su yapılarının denetim hizmeti DSİ tarafından ya da kurumca yetkilendirilmiş, hizmet alım yoluyla anlaşılan şirketlerce yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigarada ihlale ağır ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN