El Nino endişesi kakao fiyatını uçuruyor

Kakao fiyatları yükselmeye devam ediyor. 9-13 Haziran tarihleri arasında Hollanda’nın Amsterdam kentinde ikincisi gerçekleştirilen Dünya Kakao Konferansı henüz yeni başlamışken, kakao fiyatları yaklaşık son üç yılın en yüksek seviyesini gördü.

Giriş Tarihi: 10.7.2014 09:32
İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

Temmuz sözleşmeleri, ton başına 3.148 doları (2011 Temmuz ayından beri görülen en yüksek gün içi seviyesi) gördükten sonra kakao fiyatı, ton başına 3.085 dolardan günü kapadı.

Londra merkezli Uluslararası Kakao Organizasyonu'nun (ICCO), Mayıs ayı tahminlerine göre 2013/14 sezonunda dünya kakao üretimi, bir önceki tahminine oranla %5,9 artışla 4 milyon 162 bin ton seviyesinde gerçekleşecek. Bu oran, ICCO'nun bir önceki tahminine göre 233 bin tonluk bir artışa denk geliyor. ICCO, öğütülmüş kakao miktarının da 112 bin tonluk artışla 4 milyon 195 bin ton olacağını öngörüyor. Bu tahminlerin yanı sıra ICCO, konferansta, mevcut sezon (2013/14) için yaptığı tahminleri 75,000 ton üretim açığından 30,000 tonluk küresel üretim fazlasına yeniden düzenlediğini açıkladı.

Ancak bu sezon üretim artışına ilişkin tahminlere rağmen fiyat yükselişi durmadı. Daha 2 gün önce uluslararası kakao fiyatı, sadece bir günlük zaman diliminde Newyork borsasında 28,4 dolar birden pahalandı ve 3.118,67 dolarla yeni bir tepe yaptı.

Öte yandan Dünya Kakao Konferans'ına katılan Fildişi Sahili Tarım Bakanı, yaptığı resmi açıklamada dünyanın bir numaralı kakao üreticisi olan ülkesinde, 1 Ekim'de başlayan 2014/15 sezonun için yaklaşık 1,8 milyon ton hasat beklentisi olduğunu kaydetti. Bu beklentiye karşın ICCO, 2014/15 sezonu için yaklaşık 100 bin tonluk bir küresel kakao üretim açığı olacağını tahmin ediyor.

ICCO Ekonomi ve İstatistik Bölümü Direktörü Laurent Pipitone, gelecek sezon için "Korkulacak bir şey yok" dese de, iki uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi. İlki, hava koşullarıyla ilgili. Pipitone, bu yıl hava şartlarının elverişli olduğu Batı Afrika'da, gelecek sezon koşullarının geçen yılki kadar iyi olmayacağına dair öngörüler olduğunu söyledi. İkincisi ise giderek artan kakao talebine (özellikle Asya) karşı üretimin azalması riski.

Bugünlerde fiyatı yükselten sebep, limanlara ulaşan kakao çekirdeklerinde yaşanan gecikme ve azalma olsa da çikolata üreticileri ve yatırımcılarının gelecek sezon için duyduğu en büyük kaygı, El Nino Kasırgası.

Ekvatoral Pasifik'teki rüzgarlar yavaşladığında ya da yön değiştirmeye başladığında El Nino harekete geçiyor. Araştırmalara göre, El Nino'nun gerçekleştiği yıllarda üretim yaklaşık %2,5 oranında düşüyor. Çikolatanın bu en önemli ham maddesinde bu sezon (2013/14) üretim patlaması yaşanıyor ancak kakaonun tüm oyuncuları, gelecekte bir üretim açığı yaşanacağı öngörüsüyle hareket ediyor ve planlarını buna göre yapıyor. Fiyatların şu anda bu kadar yüksek olmasının bir sebebi de bu. Uzmanlar, bu sezon kakao üretimindeki artışa rağmen hem artan talep hem de El Nino korkusu sebebiyle yakın zamanda kakao fiyatının ton başına 3.250 doları görebileceği tahmininde bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El Nino endişesi kakao fiyatını uçuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN