Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2014'te kâr aynı seviyede kalır

Giriş Tarihi: 14.7.2014

Bankacılıktaki düzenlemelerin kârları 2013 seviyesinde tutacağını söyleyen Akbank Genel Müdürü Binbaşgil, "Faizler, büyüme hızı ve regülasyon maliyeti, oranları belirleyecek" dedi

Kredilerde ve kredi kartlarında yapılan limit ve taksit sınırlaması ile bazı ücret ve komisyonların kaldırılması gözleri bankacılık sektörüne dikti. 2014'te ilk kez etkisini gösterecek yeni düzenlemelerle ilgili konuşan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, kârlılığın 2013 seviyesinde kalacağını söyledi. İkinci çeyrekte kârların aşağı yukarı birinci çeyrekle paralel olmasını beklediğini ifade eden Binbaşgil, faizlerin düşmesi durumunda ise üçüncü ve dördüncü çeyrekte geçen yılki kârların yakalanacağını ifade etti. Binbaşgil, kârları belirleyecek diğer önemli iki unsurun da büyüme hızı ve regülasyon maliyeti olacağını söyledi.

DÜŞÜK FAİZ İSTİYORUZ

Faizler yükseldiği zaman bankacılık sektörünün kârlılığının düştüğünü vurgulayan Binbaşgil, "Bankalar aslında faizlerin düşmesini ve ekonominin büyümesini ister. Ne kadar büyüme ve talep olursa bankacılık sektörü için bu iyidir. Kârlar da genellikle bu tip durumlarda yükselir" diye konuştu.

EUROMONEY'DEN EN İYİ BANKA ÖDÜLÜ
Euromoney tarafından düzenlenen "2014 Mükemmellik Ödülleri"nde Akbank "Türkiye'nin En İyi Bankası" seçildi. Londra'daki törende, Binbaşgil, son on yılda bu ödülü beşinci kez kazanarak önemli bir başarıya imza attıklarını söyledi. Euromoney ödülü çok prestijli bir ödül olduğunu belirten Binbaşgil, "Bu ödülü bize 2013 rakamlarına göre verdiler. Gelirlerimizi etkilese de Akbank olarak makro ihtiyadi tedbirlerle uyumlu gittiklerini kaydeden Binbaşgil, "2013 yılında sektör yüzde 19 büyürken bizim KOBİ, ticari ve kuurmsal kredilerimiz yüzde 31 büyümüş. Kredi kartlarında da eskiden yüzde 35 büyürken, bunu yüzde 5'e düşürmüşüz. Bunu bilinçli olarak yaptık" dedi. Bankanın müşteri odaklı olma konusunu çok önemsediklerini belirten Binbaşgil, bankanın daha çok müşteriye yönelik iş yapması daha fazla kredi vermesini istediklerini belirtti. 31 ilde 73 şube açtıklarını kaydeden Binbaşgil, her gün Akbank'ın değişik şubelerinden hizmet almış 850 müşterinin bağımsız bir şirkete arattırıp, fikirlerini aldıklarını, yılda 170 bin anket yaptıklarını söyledi. Binbaşgil, tavsiye edilme oranlarını ise yüzde 19 olduğunu sözlerine ekledi.

KREDİLER 2014'TE YÜZDE 17 BÜYÜYECEK
2014'te sektörde kredilerin yüzde 17'ler civarında büyümesini öngördüklerini belirten Binbaşgil, Akbank'ın ise yüzde 20 büyüyeceğini söyledi. Bireysel kredilerin yüzde 10 civarı, Türk Lirası ticari kredilerin ise yüzde 20-25 civarında büyümesini beklediklerini kaydeden Binbaşgil, sektörde mevduatın ise yüzde 15 büyümesini beklediklerini ifade etti. Makro ihtiyati tedbirlerden olumlu sonuçlar alınmaya başlandığını kaydeden Binbaşgil, mevduatın vadesinin arttığını söyledi. Yurtdışı yatırıma da değinen Hakan Binbaşgil, "Bizim Türkiye dışında banka satın alma ya da sıfırdan banka kurma gibi bir hedefimiz yok şimdilik. Çin ve Rusya'daki temsilciliklerimizi büyütmek istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014'te kâr aynı seviyede kalır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN