Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözümün adı bile yetti

Giriş Tarihi: 15.7.2014

Hükümetin yasal çerçevesini oluşturduğu çözüm süreci başlamadan yatırımlar patladı. Kalkınma Bakanı Yılmaz "Nadasa bırakılan bölge canlanıyor. Organize sanayi bölgeleri şimdiden doldu" dedi

Türkiye'nin cari açıktan daha tehlikeli sorunu olarak gösterilen teröre çare olacak çözüm süreci netleştikçe, somut faydaları hızla görülmeye başlandı. Meclis'te yasal çerçevesi kabul edilen çözüm sürecine duyulan güvenle Türkiye fırsatlar ülkesi haline geliyor. Yatırım ve istihdam artarken, Doğu ve Güneydoğu'daki organize sanayi bölgeleri şimdiden dolmuş durumda. Süreci SABAH'a değerlendiren Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Çözümün adı yetti, süreçle beraber yeni bir atmosfer oluştu. Şiddet, terör nedeniyle 30 yıldır nadasa bırakılan bölge canlanıyor. Hızlı bir kalkınma süreci başlıyor. Teröre aktarılan kaynaklar artık kalkınma, insana yatırım ve teknolojiye aktarılıyor. Barış süreciyle birlikte çok hızlı bir ekonomik büyüme göreceğiz" dedi. Bölgenin silahlar ve çatışmadan tamamen arınmasıyla Türkiye imajının da değişeceğini vurgulayan Yılmaz, şu mesajları verdi:
TERÖRE DEĞİL YATIRIMA KAYNAK: Terör nedeniyle son otuz kırk yıldır büyük kaynaklar harcandı. En büyük maliyeti de bölge insanı ödedi. Yatırımcı bölgeye uğramadı, nitelikli personel bölgeye gitmek istemedi. Silahların susmasıyla beraber bu kaynaklar da kalkınma, yatırım, teknoloji ve insana yönelecek.
EKONOMİK ALTYAPI HAZIR: Türkiye barışa ekonomik açıdan da hazır. Son yıllarda altyapıya büyük yatırımlar yaptık. Bölgesel teşvik politikaları geliştirildi. Süreç tamamlanmamış olmasına rağmen yatırım, ticaret, turizmde ciddi bir ekonomik hareketlilik var. Organize sanayi bölgelerinde yatırım için yer bulunmuyor.
BARIŞLA KALKINMA PROGRAMI: Bu bölge terör ve şiddet nedeniyle adeta nadasa bırakılmıştı. Çözüm süreciyle tüm Türkiye büyüyecek. Özellikle bölge daha hızlı kalkınacak. Bu, sadece siyasi değil aynı zamanda refah ve kalkınma süreci. Sadece Kürt vatandaşlarımız için değil tüm toplum için elverişli bir ortam oluşturacak.
SOSYAL PROJELER DEVREDE: Bölgede sosyal destek projelerine büyük önem veriyoruz. Bunlar kılcal damarlara ulaşan insan odaklı programlar. Süreç 2023 hedeflerine ciddi katkı sağlayacak. Türkiye'nin eli rahatlayacak. Hedefleri daha kolay yakalayacağız. Özel sektör açısından da güven ortamı pekişmiş olacak.
REVİZE GAP PLANI: Revize GAP Eylem Planı ile bitirilemeyen projeler, 2018'e kadar tamamlanacak. Yeni projelerin hayata geçirilmesi hedefleniyor.
YATIRIMLARA DESTEK YAĞIYOR: Sosyal sorunların çözümünü hedefleyen ve işbirliklerini geliştiren projeler destekleniyor. Örneğin, Erzincan'da eskimiş lastiklerden elektrik elde edilmesi ve Şanlıurfa'da opal cam imalatı için 700'er bin, Van'da depreme dayanıklı yapı üretimi içinde 740 bin liralık destek sağlandı. Bunlar sürecek.

Köşk'ten de desteğe devam

Marjinaller dışında toplumun büyük kesimi sürece destek veriyor. AK Parti, HDP ve diğer partilere oy verenler de sürecin içinde. Herkes huzur istiyor. Başbakan Erdoğan da Cumhurbaşkanlığı makamında da sürece en büyük desteği veren lider olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözümün adı bile yetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN