Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya düzenini değiştirecek hamle

Giriş Tarihi: 16.7.2014 13:15 Güncelleme Tarihi: 16.7.2014 16:26

BRICS ülkelerinin liderleri, 100 milyar dolarlık yeni bir kalkınma bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası gibi kuruluşlara benzer bir şekilde hareket edecek döviz rezervi fonu kurulması konusunda anlaşmaya vardı.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, BRICS liderlerinin, Fortaleza Deklerasyonu'nu imzalamasının ardından yaptığı konuşmada, yeni kalkınma bankasının merkezinin Şanghay, üst yöneticisinin Hint ve bölge ofisinin Güney Afrika'da olacağını açıkladı.

Rousseff, BRICS'in, gelişmekte olan ülkelere fayda sağlayacak kuruluşlar oluşturma yönünde büyük adımlar attığına inandığını ifade ederek, bankanın, altyapı yatırımlarını teminat altına almak için kaynak katkısı sağlayacağını söyledi.

Bankanın başlangıç sermayesinin, üye ülkeler Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika tarafından eşit olarak paylaştırılacak 50 milyar dolar olacağı belirtildi.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, döviz rezervi fonunun, yeni gelişen ekonomileri, ABD'nin yayılmacı para politikasının neden olduğu değişkenlik karşısında korumaya yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

BRICS ülkelerinin kalkınma bankası kurması fikri, ilk kez 2012 yılında gündeme gelmiş, geçen yıl Güney Afrika'da düzenlenen 5. BRICS zirvesinde onaylanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya düzenini değiştirecek hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN