Başbakan uyardı sorun çözülüyor

Giriş Tarihi: 18.7.2014

Başbakan Erdoğan'ın talimatı üzerine dövizzede sorununda yeni bir gelişme yaşandı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber dünB DDK'da bankalarla toplantı yaptı. Yapılandırmaya yanaşmayana 'ayar' verildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sorunu çözün" talimatı vermesinin ardından dövizzedelerle ilgili başlatılan çalışmada son aşamaya gelindi. Soma'da yaşanan maden felaketinden sonra yasa çalışmalarının yavaşladığı dövizzede sorunu tekrar masaya geldi. Geçen hafta iki dövizzedenin sıkıntılarını anlattığı mektubu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ulaştırması süreci hızlandırdı. Başbakan Erdoğan, mektubu aldıktan sonra danışmanlarına talimat vererek, dövizzedelerle birebir görüşülmesini istedi. Danışmanlar da her iki dövizzedeye ulaşarak, sıkıntılarını not aldı. Bu notlar daha sonra Başbakanlık makamına bir rapor halinde iletildi.

3 BANKADAN KATILIM

Raporun ardından AK Parti Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber, harekete geçti. Berber, dün tarafları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda (BDDK) toplantıya çağırdı. Kritik toplantıya Berber dışında, CHP Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, MHP Milletvekili Mehmet Günay, Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin ile Fibabanka, Anadolubank ve Bankpozitif'in yetkilileri katıldı. Şu ana kadar yapılandırma konusunda hiç adım atmadıkları için bu üç bankanın özellikle toplantıya davet edildiği öğrenildi.

DÖVİZZEDELER İÇİN UMUT ARTIYOR
Dövizzedeler Derneği Başkanı Hasan Ergen, SABAH'a yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarının mektubu veren dövizzedeleri aratmasının umutları artırdığını söyledi. Ergen "Recai Berber ve BDDK yönetiminin bastırmasıyla yapılandırmaya yanaşmayan hemen hemen hiç banka kalmadı. Ancak bazı pürüzler var. Bankalardan kur farkı, kurların enflasyon oranında artırılması gibi bazı şartlar geldi. Berber, bu şartların ağır olduğunu söyleyerek, pazarlık kapısını açık bıraktı. Yani, 'sorun büyük ölçüde çözüldü 'denebilir. Ama önerilen şartların tekrar görüşülmesi şart" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan uyardı sorun çözülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN