Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalbinden vurdular

Obama, Rusya'ya yaptırımların şiddetini artırıyor. Putin'e yakın şirketler ve devlet bankalarına ambargo kararı çıkarken Rusya'dan da cevap gecikmedi: Yaptırımlar ilkel ve ABD şirketlerini de etkiler

Giriş Tarihi: 18.7.2014
ABD Ukrayna konusunda tavrını değiştirmeyen Rusya'ya, yeni yaptırım kararları aldı. Rusya'nın önde gelen bankaları, enerji ve silah şirketleri kara listede. Yaptırımları ABD Başkanı Barack Obama açıkladı. Karar, Rusya Başkanı Vladimir Putin'i adeta kalbinden vurdu. Çünkü listede Rusya'nın en büyük petrol üreticisi Rosneft, ikinci büyük gaz üreticisi Novatek ve üçüncü büyük bankası Gazprombank da bulunuyor. Yaptırımlar, devlete ait olan ve kamunun tüm ödemelerini gerçekleştiren Vnesheconombank'ın (VEB) orta ve uzun vadeli dolar fonlamasını da vurdu. Gazprombank ve VEB'in mevduatlarıyla ilgili hiçbir işlem yapılmazken ABD kredilerini 90 günden fazla kullanamama kararı getirildi. Yeni yaptırımların AB üyesi ülkelerle koordine edildiği belirtildi. Avrupa Yatırım Bankası tarafından Rusya'nın kamu sektörü projelerine finansman sağlanması da kesilecek.

İLKEL BİR RÖVANŞ

Brezilya'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptırımların Amerikan enerji şirketlerine zarar vereceğini söyledi. Rosneft CEO'su Igor Sechin ise Rosneft'e uygulanan yaptırımların yasal olmadığını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı da yaptırımı 'ilkel bir rövanş' olarak değerlendirdi.

RUSYA HİSSELERİ TEPETAKLAK OLDU
Yaptırım kararı Rus borsasını vurdu. Rosneft ve Novatek hisseleri yüzde 5 düşerken, Rusya'nın MICEX endeksi yüzde 3'ün üzerinde geriledi. Endeks 1.431 puana inerek 6 haftanın en düşüğünü gördü. Ruble ise Rusya'nın Kırım'a yaptığı müdahaleden bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Ruble, dolar karşısında, yüzde 1.5 değer kaybederek 3 Mart'tan bu yanaki en büyük kaybı yaşadı. Rusya'nın CDS'leri (ülke risk primi) de 26 baz puan artışla 209'a yükseldi. Böylece ABD'nin bu hareketi ile CDS'ler iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

KALAŞNİKOF DA LİSTEYE GİRDİ
ABD tarafından açıklanan listede Ukrayna'nın Donetsk ve Slavyansk kentleri ve sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakanı Aleksandr Boroday da yer aldı. Yeni listede savunma sanayisinde çeşitli alanlarda üretim yapan şirketler de bulunuyor. Sekiz şirket listeye girdi. Bunlar arasında efsane marka Kalaşnikof ve Uralvagonzavod gibi önemli şirketler de var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbinden vurdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN