Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Algı operasyonu

Giriş Tarihi: 22.7.2014
Enerji Bakanlığı'nın defalarca yalanlamasına rağmen cemaat gazetelerinin "Türkiye İsrail uçaklarına jet yakıtı satıyor" diyerek algı operasyonu yaptığı ortaya çıktı. Kuzey Irak petrolünün dört tankerinden hiçbiri İsrail'e gitmedi. İsrail'e gittiği iddia edilen petrol de İtalyan rafinerisine satıldı. Cemaat gazetelerinin "Kamu İsrail'den akaryakıt ithal ediyor" diyerek ortaya attıkları yalan haber de Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) rakamlarıyla çürütüldü.

ÖZELLER SATIYOR
Buna göre, Türkiye'de 2013'te 29 milyon ton akaryakıt tüketildi. İsrail'den ithal edilen akaryakıt ise 1.3 milyon ton. Yani tüketilen toplam yakıtın yüzde 3'ü. Bu ithalatın tamamı 29 farklı özel dağıtım şirketi tarafından gerçekleştirildi. En yüksek ithalatı yapan şirketler ise BP, OMV Petrol Ofisi, Shell- Turcas gibi Türkiye'deki lider dağıtım şirketleri oldu.

MAKSATLI HABERLER YAPILIYOR
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, özel kurguyla maksatlı haberler yapılarak devletin yıpratılmak istendiğini kaydetti. Yılmaz, "İstatistiki verilerimiz çarpıtarak seçim öncesinde bu tutarsız kararlama kampanyasıyla prim elde etmek isteyenleri kınıyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Algı operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN