Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Kupası laneti panzeri de vurdu

40 yıllık bir lanet hız kesmeden sürüyor. Dünya Kupası'nı alan ülkenin büyüme oranı düşüyor. Son şampiyon Almanya da ikinci çeyrekte durgunluğa girdi

Giriş Tarihi: 23.7.2014
1986'da başlayan Dünya Kupası laneti devam ediyor. Kupayı evine götüren ülkelerin hemen hepsinin ekonomisi bugüne kadar düşüşe geçti. Kupanın son kazananı Almanya'da da durum değişmedi. Son yedi Dünya Kupası'nın altısında galibiyet elde eden ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYİH) büyüme hızı turnuvadan sonra yavaşladı. Alman Merkez Bankası Bundesbank'ın ikinci çeyrek için yaptığı açıklama da, ülke ekonomisinin durgunluğa gidebileceğini ortaya çıkardı.

ÖNCÜ GÖSTERGELER KÖTÜ
Avrupa krizde küçülürken büyüyen Almanya için ikinci çeyrek beklentisi yüzde 0.2 olarak açıklandı. Takip eden beş çeyrek için ortalama büyüme beklentisi ise yüzde 0.5 olarak belirlendi. Almanya'nın kupayı kazanmasının hemen ardından gelen öncü göstergeler de laneti destekler nitelikte. PMI, Alman ZEW Endeksi ve sanayi üretimi verileri beklentilerin altında geldi. Satın alma yöneticileri endeksi PMI, ikinci çeyrekteki düşüşünü üçüncü çeyrekte de devam ettireceğe benziyor. Yatırımcı moralini ölçen ZEW Endeksi ise Aralık 2012'den bu yanaki en düşük seviyesine geriledi. Sanayi üretimi de yüzde 0.8'le küçük bir büyüme yakaladı.

1986'DA ARJANTİN'LE BAŞLADI
Arjantin 1986'da Dünya Kupası'nı kazanmış, ülke ekonomisi 1 yıl sonra sadece yüzde 2.9 büyüyebilmişti. 1990'da yapılan turnuvanın galibi Almanya'nın büyümesi yüzde 5.3'ten 5.1'e gerilemişti. 1994'te şampiyon olan Brezilya'da da duraklama yaşanmıştı. Kupaya ulaştığı yıl Brezilya ekonomisinde görülen yüzde 5.3'lük büyüme hızı 1 yıl sonra 4.4'e gerilemişti. 1998'de Dünya Kupası'nı kazanan Fransa'da büyüme hızı yüzde 3.4'ten 3.3'e inmişti. 1986'da Arjantin'in yaşadığı hızlı düşüşün bir benzeri de 2002'de yaşanmıştı. O yıl yüzde 2.7 büyüyen Brezilya, kupayı almasının ardından gelen yılda ise ancak 1.1'lik rakama ulaşabilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Kupası laneti panzeri de vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN