Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Markette İsrail isyanı

Giriş Tarihi: 23.7.2014

Tüketicilerin İsrail isyanı büyüyor. Şimdi de marketlere "İsrail ürünü satıyor" gerekçesiyle şikâyet mailleri yağıyor

İsrail'in Gazze katliamının ardından sosyal medyada başlatılan "Sermayesi İsrail ile ilişkili şirketlerin ürettiği malları boykot edelim" eylemi markete sıçradı. Vatandaşlar, sosyal medyadaki listede yer alan ürünleri satan marketleri topa tutuyor. Marketlerin şikâyet birimlerine, "Neden bu malları satıyorsunuz, siz İsrail'i mi destekliyorsunuz?" şeklinde e-mail'ler atan tüketicilerin, aynı zamanda mağaza yöneticileri ve kasiyerlere de aynı soruları yönelttikleri belirtildi. KİM Marketleri'nin Genel Müdürü Hamit Akçay, müşterilerin, tepkilerinin ciddiyetini göstermek için aldıkları ürünleri kasada bıraktıklarını söyledi. Akçay, aynı zamanda tüm perakendecilere boykot çağrısında bulundu. İnternet üzerinde Israil mallarıyla hiç alakası olmayan markaların boykot edildigini ifade eden Akçay, "Tüm yerli marketçiler bir araya gelelim. İsrail politikalarını destekleyen firmaları tespit edelim. Gazze operasyonu bitene kadar bu firmaların ürünlerini satmayacağımızı ilan edelim" dedi.

ŞİKÂYET MAİLLERİ YÜZDE 200 ARTTI
Onur Marketleri'nin Genel Müdürü Cemal Özen, müşterilerden gelen şikâyet maillerinin son günlerde arttığını söyledi. İsrail olaylarından önce günlük 10 civarında olan mail sayısının bugünlerde yüzde 200 arttığına işaret eden Özen, "Bu ürünleri neden sattığımıza yönelik sorgulama yapıyorlar. Herkese geri dönmeye çalışıyoruz" dedi. Perakende danışmanları boykot edilen ürünlerde geçmiş yıllarda ciro kaybı yaşanmadığını, sürecin geçici olduğunu savunuyor. Ancak söz konusu şirketlerin marka değerlerinin ciddi yıpranmaya uğrayabileceği belirtiliyor.

BAKKALLARA DA TEPKİ VAR
Tüketici tepkileri sadece zincir marketlerde değil, bakkalara da yansımış durumda. İstanbul'da bakkallık yapan Günsar Gıda'nın sahibi Niyazi Sarı, "Son günlerde hareketlilik başladı. Genç bir bayan gelip su almak istedi. Markanın boykot listesindeki şirketlerden birine ait olduğunu görünce almadı gitti. Bana da 'Bu ürünleri satmayın' uyarısı yaptı" dedi.

KOLA BOYKOTUNU YANLIŞ ANLAYAN ADAM!


GENÇ MÜSİAD'DAN BOYKOT ÇAĞRISI
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Gençlik Kurulu (Genç MÜSİAD) İsrail ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu. Genç MÜSİAD'dan yapılan açıklamada, "Genç MÜSİAD üyeleri ve firmaları olarak yaşanan tüm bu insanlık dramının sürmesine vesile olan, işgalci Siyonist rejime destek olan hiçbir kurum ve kuruluşun ticari ürün ve hizmetlerini bugün itibarıyla satın almayacağız. Ve satmayacağız" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Markette İsrail isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN