MÜSİAD: Cari açığın ilacı KOBİ ve tarımda

MÜSİAD, ekonomiye yön veren raporunu tanıttı. Başkan Nail Olpak'ın sunduğu rapora göre ekonominin cari açık derdinden kurtulması için KOBİ'ler ve tarıma destek gerekiyor

Giriş Tarihi: 24.7.2014
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 2014 Türkiye Ekonomisi Raporu'nu tanıttı. Rapora göre ekonominin cari açık sorunundan kurtulması için KOBİ'lerin güçlendirilmesi gerekiyor. "Cari açığa karşı KOBİ'ler ve Tarım" başlıklı raporda, bu iki alanın önümüzdeki yıllarda daha fazla desteklenmesi gerektiğinin altı çizildi. Cari açığın çözümünün katma değerli ihracatta yattığını belirten MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, "Enerji toplam cari açık içinde yüzde 85 paya sahip. Ancak diğer kalemlerde de düzeltmeler yapmalıyız" dedi. Türkiye'ye net döviz girdisi sağlayan fasıllarda, ithalatın ihracattan kayda değer düzeyde hızlı arttığını belirten Olpak, tedbir alınmazsa bu alanlarda 10 yıl sonra 40 milyar dolarlık bir açık oluşabileceği uyarısında bulundu. Olpak, "Bu, bugün cari açık tartışmalarında önemli yer işgal eden enerji benzeri ikinci bir finansman yükü demektir" diye konuştu.

TEK SUÇLU ENERJİ DEĞİL
Raporu değerlendiren Olpak, geçen yılki 56 milyar dolarlık enerji ithalatının, cari açığın yüzde 85'ine karşılık gelmediğine dikkat çekerek şöyle konuştu: "Bununla birlikte, tüm faturanın sadece ithalatın yüzde 22'sini oluşturan enerjiye kesilmesi, kalan yüzde 78'lik dilimin dikkatlerden kaçmasına neden oluyor. 2013'te enerjiden sonraki 5 fasıldan yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 40'ına eşitti. Minimum ithal girdiye ihtiyaç duyan fasıllarda ithalatın hem değer hem de oran olarak ması büyük risk."

TARIMDA İTHALAT KABUL EDİLEMEZ
Türkiye'nin cari açık sarmalından çıkışında sektör bazında minimum ithal girdiye sahip olan gıda, tarım ve hayvancılık sektörünün önem arz ettiğini anlatan Olpak, "Burada net ithalatçı olmayı kabul etmemiz mümkün değil. Bu, Katar'ın petrol ithal etmesi gibi bir şey. Türkiye'nin de tarım alanında net ithalatçı olması doğru değil" dedi. Büyüme konusundaki soruları yanıtlayan Olpak, "Tahminimiz yüzde 4'tü. Irak ve hafif yavaşlamayla yüzde 3.8-4 bekliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MÜSİAD: Cari açığın ilacı KOBİ ve tarımda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN