Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkbank'ın ilk yarı kârı 1.16 milyar TL

Halkbank, yılın ikinci çeyreğinde dönem kârını yüzde 19.3 artırarak ilk yarıyı 1 milyar 163 milyon TL net kârla kapattı. Bankanın toplam aktifleri ise yüzde 2.78 artışla 143.8 milyar TL'ye yükseldi

Giriş Tarihi: 25.7.2014
Son beş yılda ortalama yüzde 20 büyüyen Halkbank, 2014'ün ilk yarısında toplam kredilerini yüzde 7.7 artırarak 120.5 milyar TL'ye yükseltti. Toplam mevduatı 93.9 milyar TL olan banka, ikinci çeyrekte dönem kârını yüzde 19.3 oranında artırarak ilk yarıyı 1 milyar 163 milyon TL net kârla kapattı. 2013 yılsonuna göre aktifleri yüzde 2.7 artışla 143.8 milyar TL'ye ulaşan Halkbank'ın, toplam kredileri de aynı dönemde yüzde 7.7 yükselişle 120.5 milyara çıktı. Bankanın toplam mevduatı ise 93.9 milyar TL oldu.

KâR MARJLARI İYİLEŞECEK

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, dünya ekonomisindeki toparlanma sinyallerinin zaten daha iyi performans gösteren Türkiye ekonomisini de olumlu etkilediğini belirtti. Türkiye'nin büyüme rakamlarının da bunun bir göstergesi olduğunu belirten Ali Fuat Taşkesenlioğlu şunları söyledi: "Türkiye'nin büyüme rakamları yılın ilk çeyreğinde beklentileri geride bıraktı. Bu performansın yılsonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Bu durum ekonomik gelişmeleri ve elbette bankacılık sektörünü de etkiliyor. Likidite koşullarındaki iyileşmeye bağlı olarak Merkez Bankası kısa vadeli faiz oranlarında indirime gitti. Bu trendin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesini bekliyoruz. Bu sayede sektörün kâr marjlarında iyileşme yaşanacağına inanıyoruz. Halkbank olarak yılın geri kalanında da hedeflerimizle uyumlu sonuçlar elde etmeyi sürdüreceğiz." Halkbank'ın KOBİ kredileri haziran sonu itibarıyla yüzde 11.2 artışla 68.5 milyar TL'ye yükseldi. Banka, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Kredi Garanti Fonu ile KOBİ İhracat Seferberliği İşbirliği Protokolü'ne imza attı.

PARAF 3.3 MİLYON KİŞİYE ULAŞTI

"Ayrıcalıklar bu Paraf'ta" sloganıyla tüketiciyle buluşan Paraf kredi kartı ise haziran sonu itibarıyla 3.3 milyon adede ulaştı. Yılın ilk yarısında Paraf üye işyeri 212 bine, POS sayısı ise 248 bine yükseldi. Taşkesenlioğlu, "Yıl içinde Paraf ailesine katılacak yeni ürünlerle ayrıcalıklar dünyamızı genişletecek, daha fazla kişiye ulaşacağız. Bu sayede kısa sürede yüzde 6'lık pazar payına sahip olacağımıza inanıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkbank'ın ilk yarı kârı 1.16 milyar TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN