Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'e havada denizde abluka

Gazze katliamı İsrail'in dünyayla bağını kopardı. Uçak uçmayan, turizm rezervasyonları iptal edilen ülkenin limanlarına cruise gemileri de yanaşmıyor. Rota Yunanistan ve Türkiye'ye kırıldı

Giriş Tarihi: 25.7.2014
İsrail'in yüzlerce kişiyi katlettiği Gazze saldırısı ülkenin dünyayla bağlarını kopardı. Küresel havayolu şirketlerinin uçuşlarını, turizm firmalarının ise rezervasyonlarını "güvenlik" nedeniyle askıya aldığı İsrail'e artık gemiler de yanaşmıyor. Dünyanın en büyük cruise firmalarından Regend Seven Seas Cruises, Oceania Cruises ve Aida Cruises İsrail seferlerini iptal etti. İlk haber ise Aida Cruises'dan geldi. Almanya merkezli şirket, yolcu ve çalışanlarının güvenliği nedeniyle İsrail'e yaptığı seferleri eylül sonuna kadar iptal ettiğini açıkladı.

İPTALLER YAHUDİLERDEN
İsrail seferlerini iptal eden diğer iki şirket ise ABD merkezli. Regend Seven Seas Cruises şirketi destinasyonlar arasından İsrail'in Hayfa Limanı'nı çıkardı. Şirket ayrıca rota değişikliğine gideceğini açıkladı. Bir diğer Amerikan taşımacılık firması Oceania Cruises ise 8 Eylül'de gerçekleştireceği Hayfa aktarmasını iptal etti. Oceania Cruises, rotasını Hayfa yerine Yunanistan'da Mikanos, Türkiye'de ise Antalya'ya doğru kıracak. İsrail'e gitmeme kararı alan şirketlerin ortak özelliği ise sahiplerinin İsrail kökenli olması. Aida firmasının ana ortağı ABD'li Carnival Corporation'ın sahibi 6.1 milyar dolarlık servetiyle ABD'nin en zengin işadamlarından Micky Arison, İsrail vatandaşı. Regend Seas Cruises ve Oceania Cruises'un ana ortağı da Polonya göçmeni Yahudi işadamı Leon Black.

İŞÇİ SENDİKALARI DA BOYKOTA KATILDI
İsrail boykotuna Türk-İş yönetimi de katıldı. Sendika 700 bin işçiye İsrail'in Gazze'ye saldırıları nedeniyle "İsrail Menşeli Malların Boykotu" kampanyasına etkin katılması çağrısı yaptı. 33 sendikaya gönderilen yazıda, "Özellikle '729 barkod numarası' ile başlayan ürünlerin İsrail menşeli olduğu ve kullanılmaması yönünde duyarlı olunması, işçilerimizde ve halkta farkındalık yaratılması önem taşımaktadır" ifadelerine verildi.

UÇUŞ İPTALLERİNDE PATLAMA VAR
İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nda güvenlik riski nedeniyle son 24 saatte toplam 244 seferden 144'ü iptal edildi. Çok sayıda uluslararası havayolu şirketi, güvenlik riski nedeniyle Tel Aviv seferlerini iptal ettiğini, bazı şirketler ise İsrail'e uçuş yasağını 24 saat daha uzattığını duyurdu. Ben Gurion Havalimanı'nın yakınına roket düşmesinin ardından THY, Air France, Lufthansa, United ve Delta'nın da bulunduğu 30'un üzerindeki uluslararası havayolu firması İsrail'e uçmama kararı aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'e havada denizde abluka
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN