Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'ın süper ligi Türkiye'de buluştu

Giriş Tarihi: 28.7.2014

Ambargonun yumuşamasıyla Türkiye ile siyasi ilişkileri ısınan İran, ekonomide de buzları eritiyor. İranlı futbol kulüpleri kamp için Antalya, İstanbul, Bolu'daki tesislere akın etmeye başladı. Ülkenin 4 büyük takımı lige Türkiye'de hazırlanıyor

Batı'yla arasındaki buzları eritmeye başlayan İran, uluslararası ambargoların hafiflemesiyle eski komşusu Türkiye'yi yeniden keşfediyor. Geçen ay İran'ın ılımlı Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye'yi ziyareti ekonomide de yeni açılımların devreye girmesini sağladı. Bunun en hızlı yaşandığı alan ise turizm oldu. 2013'ün ilk 6 ayında Türkiye'ye 528 bin İranlı gelirken bu yılın aynı döneminde rakam yüzde 41.8 artarak 749 bin kişiye ulaştı. Bu yıl 1.5 milyon İranlı turisti ağırlamaya hazırlanan Türkiye'ye uçuşlarını artırma kararı alan İran, eski seferleri de tekrar açmaya başladı.

Rİ O'DAN Antalya'YA

10 yıldır askıya alınan Antalya-Tahran seferlerinin tekrar başlamasını ilk değerlendirenler ise ülkenin önde gelen futbol takımları oldu. Brezilya'daki Dünya Kupası'nın yorgunluğunu Türkiye'de atan İranlı futbolcular, yeni lige Türkiye'deki tesislerde hazırlanıyor. Marmara ve Akdeniz bölgelerindeki kamplarda rezervasyonlar yapıldı. İran'daki 16 takımın mücadele ettiği İran Pro Ligi'nin (Persian Gulf Pro League) 4 büyükleri olarak kabul Sepahan, Saipa, İstiklal, Persepolis gibi takımlar Türkiye'deki kamplarda çalışmaya başladı.

4 BÜYÜKLER GELDİ
Türkiye'ye gelen takımlar arasında İstiklal en dikkat çeken İranlı futbol kulübü. 1989'da kurulan İran süper liginde, en fazla şampiyonluk elde eden ikinci takım olan İstiklal'in müzesinde üç kupa bulunuyor. 2007'de şampiyon olan Saipa ise bir haftalık kampa başladı. Kulüp kamp tercihini İstanbul'dan yana kullandı. Ülkenin en büyük takımı olan Sepahan FC ise Bolu'da kampa girdi. İki şampiyonluğu bulunan Persepolis de kamp yapmak için Kartepe tesislerini tercih etti.

TEKRAR DÖNDÜLER
Türk teknik direktör Mustafa Denizli, 2004 ile 2006 yılları arsında İran'ın ünlü takımları PAS ve Persepolis'i çalıştırmış, ardından İran kulüpleri kamplarını Türkiye'de yapmaya başlamıştı. Ancak son dönemde ambargo ve siyasi ilişkilerdeki olumsuz havanın da etkisiyle İranlı takımlar kamp tercihlerini Türkiye' yerine başka ülkelerden yana kullanıyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'ın süper ligi Türkiye'de buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN