Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel Insider

Bank Asya'nın hisse hareketleri 'insider' şüphesi yarattı. Bankanın iştiraki Asya Yatırım'ın Katarlılar ile ortaklık görüşmeleri kamuoyuna açıklanmadan önce borsadan hisse topladığı belirlendi. Şirket, "Anlaşma olmadı" açıklamasından önce de satışa geçti

Giriş Tarihi: 3.8.2014
17 Aralık'ta siyaseti dizayn operasyonun aktörü paralel yapının bankası Bank Asya'nın borsadaki hisse hareketleri 'insider trading' (içerden öğrenenlerin ticareti) şüphelerini artırdı. Qatar Islamic Bank (QIB) ile ortaklık görüşmelerinin başladığı haberleri duyulmadan önce Bank Asya'nın yüzde 100 iştiraki olan Asya Yatırım'ın milyonlarca lot hisse aldığı belirlendi. Hisse operasyonuyla Asya Yatırım 'tatlı kâr' sağladı. Olayın başlangıcı 17 Aralık'a dayanıyor. 16 Aralık 2013'te cemaatin bankasının hisseleri borsada 2 TL'den işlem görürken, 17 Aralık darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından düşmeye başladı. Mevduat çıkışları hızlanan banka iştiraklerini satmaya, cemaat mensuplarından 'talimatla' para toplamaya başladı. Ancak buna rağmen paniği durduramadı.

1.30'DAN HİSSE TOPLADILAR
Hisseleri 16 Aralık 2013-24 Mart 2014 tarihleri arasında yüzde 48 düşerek 1.04 TL'ye indi. Bu erime yaşanırken Asya Yatırım hisse toplamaya başladı. Asya Yatırım'ın portföyündeki Bank Asya hisselerinin sayısı bu süreçte 19.4 milyondan 35.8 milyon adete çıktı. Asya Yatırım'ın bu dönemde aldığı hisselerin ağrılıklı ortalama maliyeti 1.30 TL oldu. Banka, 25 Mart 2014'te Qatar Islamic Bank ile ortaklık görüşmelerine başladığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından hisseler 4 günde yüzde 47 yükselerek 1.53 liraya çıktı. 3 Nisan itibarıyla da 1.72 liraya ulaştı. Bir haftalık yükseliş ise yüzde 65'i geçti. Bu dönemde alımlarını sürdüren Asya Yatırım'ın portföyündeki hisse sayısı 30 Nisan itibarıyla 55.4 milyon adete çıktı. Asya Yatırım, 25 Mart-30 Nisan arasında 1.59 lira ortalama fiyattan yaklaşık 20 milyon hisse daha aldı.

YÜKSELDİKTEN SONRA SATTI
En çarpıcı nokta ise Asya Yatırım'ın QIB ile ortaklık görüşmelerinin sona erdiği haberleri yayınlanmadan önce hisseleri elden çıkarması. Asya Yatırım, 30 Nisan-30 Haziran arasında, hisse başına ortalama 1.62 TL'den 10.5 milyon adet hisse sattı. Bu satışın ardından Reuters, 2 Temmuz'da Bank Asya ile QIB arasındaki ortaklık görüşmelerinin sonlandığına ilişkin bir haber yayınladı. Asya Yatırım'ın satışı tamamlanmasının ardından, hisse 30 Haziran-17 Temmuz arasında yüzde 10'a yakın düştü. Bu düşüş sırasında da Asya Yatırım 2.2 milyon adet hisse aldı.

SORU İŞARETLERİ VAR
Ortaklık görüşmeleri kamuya açıklanmadan önce, Asya Yatırım'ın hem bu kadar fazla hisse alması hem de QIB'in vazgeçtiği haberlerinden önce satışa geçmesi soru işaretlerine neden oldu. Uzmanlar, Asya Yatırım'ın gerçekleştirdiği operasyonun Sermaye Piyasası Kanunu'nda tanımlanan 'insider trading' (içeriden öğrenenlerin ticareti) suçu kapsamına girdiğini söylüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 24 Temmuz'da yaptığı açıklamada QIB'in Bank Asya'yı alma noktasında olmadığını belirterek, "Onu ilan ederek kendilerine oradan piyasalarda psikolojik bir destek sağladılar. Aslında bunu SPK incelemeli" demişti.

INSİDER TRADİNG NEDİR?
INSIDER Trading, "sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek, henüz kamuya açıklanmamış bilgileri kendisine veya üçüncü kişilere menfaat sağlamak amacıyla kullanarak, sermaye piyasasında işlem yapanlar arasında fırsat eşitliğini bozacak şekilde haksız yarar sağlamak veya bir zararı bertaraf etmek" olarak biliniyor. Mevduat çıkışının hızlandığı dönemde, cemaatin üyelerine diğer bankalardan kredi çektirip, Bank Asya'ya mevduat olarak yatırttığı iddia edilmişti. Asya Yatırım'ın portföyündeki Bank Asya hisselerini müşteriler almış olsa da, böyle bir dönemde bu hisseyi alanların cemaate yakın kişiler olduğu ileri sürülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Insider
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN