Fiyatı yüzde 150 arttı

Dünyanın en büyük limon üreticilerinden Arjantin’de yaşanan üretim düşüşü, yurtdışındaki alıcıları Türkiye’ye yöneltti.

Giriş Tarihi: 4.8.2014 09:49 Güncelleme Tarihi: 4.8.2014 10:31
Küresel iklim değişiklikleri nedeniyle limon ağaçları zarar gören Arjantinli çiftçiler, yanan yaşlı ağaçları kesti. Ancak yerine yeni ekim yapmayan çiftçiler nedeniyle ülkenin limon ihracatı düştü.

Akşam Gazetesi'nden Özgül Öztürk'ün haberine göre, Bu durum dünya limon üretiminde ilk 10 ülke arasında yer alan Türkiye'yi ön plana taşıdı. Başta Rusya, Romanya, Ukrayna olmak üzere Arjantin'den limon alan alıcılar Türkiye'ye yöneliyor.

FİYAT YÜZDE 150 ARTTI


İhracatın adı bile limon fiyatlarının artmasına yetti. Dünya genelindeki üretim düşüşü ve hasat sezonuna az bir süre kalması nedeniyle limon fiyatlarında yüzde 150'ye varan oranlarda artış görüldüğünü kaydeden Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, "Arjantin'deki üretim düşüşü diğer ülkelerde fiyatları etkiliyor. İstanbul Meyve Sebze Hali'nde limonun sandığı 100-110 TL arasında satılıyor. Halde kilosu 4-4.5 TL'ye işlem gören limon, markette 7-8 TL'ye kadar çıkıyor" dedi.

STOKLARDA ÜRÜN KALMADI


Limon fiyatlarındaki artışta stokların etkili olmadığını ifade eden Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak da şunları söyledi: "Geçen yıl limonun az olduğu dönemlerde piyasaya arz etmek üzere ürün stoklayan üreticiler sorun yaşadı. Öte yandan Arjantin'deki rekolte düşüşü kadar olmasa da Türkiye'de de küresel ısınma nedeniyle üretim bir miktar azaldı. Bu da fiyatları yükseltti. Ancak bu kadar yükselişi biz de beklemiyorduk. Vatandaşlarımız endişe etmesin Eylül 15 gibi yeni ürün piyasaya çıkıyor. Fiyatlar düşer."

YILLIK BİR MİLYON TON ÜRETİM YAPILIYOR


Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak'ın verdiği bilgilere göre Türkiye, 130 milyon tonluk dünya turunçgil üretiminde 9'uncu sırada yer alıyor. Türkiye yılda 3.6 milyon ton turunçgil üretiyor. Bunun 1 milyon tonu limon. Limon üretiminin 400 bin ton kadarı ihraç ediliyor. Türkiye her yıl Rusya'ya 113 bin ton, Suudi arabistan'a 47 bin ton, Irak'a 47 bin ton, Ukrayna'ya 41 bin ton, Romanya'ya 25 bin ton limon ihraç ediyor.

FİYATI EN ÇOK ARTAN 2. ÜRÜN


İstanbul Ticaret Odası'nın piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla açıkladığı Temmuz ayı İstanbul perakende fiyatlarına göre geçen ay fiyatı en çok artan tarım ürünü yüzde 31,05 ile sivri biber oldu. Fiyatı en çok artan ikinci ürün yüzde 17,36 ile limon olurken, yüzde 13,81 ile erik üçüncü sırayı aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fiyatı yüzde 150 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN