Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Başkanlık sistemi kapısı açılıyor"

Giriş Tarihi: 7.8.2014 11:35
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 10 Ağustos seçimleri ile birlikte Türkiye'de bir çağın başlayacağını belirterek, "Bundan sonra Türkiye'de Başbakan olmayacak. Uygulamalarıyla başkanlık sisteminin kapısını açacak" dedi. Başbakan Erdoğan'ın üniversite yıllarından bu yana arkadaşı da olan Zeybekçi, Köşk seçimlerini ve yeni dönemi SABAH'a anlattı. Zeybekci, şu mesajları verdi:

TÜRKİYE'DE BAŞBAKAN OLMAZ:
Bundan sonra Türkiye'de Başbakan olmaz, Bakanlar Kurulu Başkanı olur. Erdoğan'ın halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı olmasıyla yeni dönemde Başbakan gibi hareket etmesi, uygulamaları yeni bir kapıyı açacak. Bu da başkanlık sistemi kapısı olacak. Dar bölgeli, iki bölgeli kılcal damarlara kadar Türkiye'nin temsil edildiği barajsız, sıfır barajlı bir Meclis, diğeri de seçilen başkanla birlikte gelen yasama, yürütme ve yargının birbirinden kesin çizgilerle ayrıldığı yeni bir sisteme giriş kapısıdır. Güçlü demokratik geleneğin başlayacağı, evrensel hukuk normlarının üst seviyede temsil edileceği, aday belirlemeler dahil her şeyi bünyesinde barındıran yeni sisteme doğru geçişin başlangıcı olacak. Bu bir sonuç değil, başlangıç olacak.

HAKKINI SONUNA KADAR VERECEKTİR: Aktif bir Cumhurbaşkanı olacak, icranın, yürütmenin, devletin başı olacak. Bunların hakkını da sonuna kadar verecektir. Başbakan iken bile illerde belediye başkanlarının yaptığı işleri takip eden, hesabını soran bir yaklaşımı vardı. Eminim Cumhurbaşkanlığı'nda da takip edecektir.

MART MEKTUBUNUN TESFİRİ: 30 Mart seçimleri Köşk'e kimin çıkacağı ve sonrasında neler olacağına ilişkin net mesajlar verdi. Sandıkta yazılı çok güzel bir mektup vardı. Cumhurbaşkanlığı seçimi de o mektubun tefsiri olacak. Başbakanlıkla ilgili sürecin nasıl olacağını millet yazıp sandığa koyacak.

TARİHİ BİR KAPI AÇILIYOR: Türkiye tarihi, demokrasisi için çok yeni bir çağ başlayacak. Darbe yılları 1960, 1980, 28 Şubat, 27 Nisan, Gezi olayları, 17 Aralık gibi olayların altında yatan iktidarı ele geçirme kavgasıydı. Halkın iradesiyle iktidar değişme ihtimalinin ortadan kalktığı durumlar yaşanıyor. Maalesef bizim siyaset sistemimiz bunu üretiyor.

GÜÇLÜ BİR MUHALEFET: Güçlü bir muhalefet değil güçlü iktidar üretiyor. İktidar olma ümidi olmayan muhalefet iktidar olma ihtimali olmayınca gayri hukuki akımların peşine takılıyor. Bugüne kadar hep böyle oldu. Burada sıkıntı şu, yeni dönemde mevcut muhalefet partilerine şunu diyeceksiniz; 'Kendi kendinizi yok edin, güçlü bir siyasi muhalefet yaratalım. Gelin böyle bir anayasa değişikliği yapalım.' Dolayısıyla bunu yapma görevi AK Parti'ye düşüyor. AK Parti'nin kendi rahatı, demokrasi ve ülkenin geleceği için çok güçlü bir muhalefet yaratacak sistemi kurması lazım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Başkanlık sistemi kapısı açılıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN