Beyefendilere anlatamıyoruz

Başbakan Erdoğan, yüksek çıkan temmuz enflasyonunun ardından Merkez'e yüklendi. Erdoğan, "Faizi yükseltirseniz enflasyon artar. Ama beylere anlatamıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 7.8.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan temmuz enflasyonunun beklentilerin üzerinde çıkmasının ardından yeniden alevlenen 'faiz sebep enflasyon sonuç' tartışmasına son noktayı koydu. Temmuz ayında enflasyon oranının yükselmesinin kendisini haklı çıkardığını söyleyen Erdoğan, "Benim iddiam hep şu: Bunu kendilerine defaatle söyledim. Bakın faizi ne kadar yükseltirseniz enflasyon doğru orantılı olarak artar, düşürürseniz iner. Ama bunu maalesef beyefendilere anlatamıyoruz. Onlar da anlamak istemiyorlar" diye konuştu.

LOBİYE ÇALIŞIYORLAR
Şu anda faizin yüksek olduğunu anlatan Erdoğan, "Faiz yüzde 9.3 olursa, enflasyon da tabii ki düşmeyecek, yüksek olacak" dedi. Erdoğan, 'dünya finansını elinde tutan ülkelerin' faiz oranlarını örnek göstererek şunları aktardı: "Bunlar buralarda dolaşıyor da sana ne oluyor? Ama lobinin, çok para kazanması için tabii ki Türkiye'de faizin yüksek olması lazım. Ve şu anda faizin böyle yüksek olmasına neden olanlar maalesef onlara çalışıyor, Türkiye'ye çalışmıyorlar. Yatırımcı, eğer krediyi ucuza sağlayabilirse yatırım yapar. Ucuz kredi bulamazsa yatırım olamaz. Yatırım olduğu zaman istihdam ve üretim olur. O da başarıyı beraberinde getirir." Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 9.32 ile beklentileri aşmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyefendilere anlatamıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN