Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Iraklı zenginler Türkiye'ye geliyor

IŞİD'in Erbil'e yaklaşması Kuzey Irak'ta tedirginliği artırırken, peşmergeler fabrikaları korumaya aldı. Iraklı zenginler de ailelerini Türkiye'ye gönderiyor. Ev alanlar dahi var

Giriş Tarihi: 10.8.2014
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Erbil'e yaklaşması, ABD'nin bölgeye müdahalesi Kuzey Irak'ta paniğe yol açtı. Exxon Mobil ve Mehmet Emin Karamehmet'in şirketi Genel Enerji üretimi durdurdu. Yatırımcılar yağmaya karşı kepenkli önlem alıyor. Kürt peşmergeler bölgedeki Türk yatırımlarını koruma altına aldı. Iraklı zenginler adeta Türkiye'ye çıkarma yaptı. Ev alan da lüks otelleri kapatanlar da var. Bölgede halkın stok yapmaya başlaması ise Türk gıdacıların işlerini açtı. İşadamı ve Ortadoğu danışmanı Erkut Temiz, Irak'ın zengin ailelerinin Türkiye'ye geldiğini hatta lüks otelleri kapattığını söyledi. Temiz, "Bazıları ev satın alıyor bazıları da otellerde uzun süreli rezervasyonlar yapıyor. Bu durum ülke turizmine ciddi bir katkı getirdi" dedi. Özellikle Güneydoğu'daki 5 yıldızlı otellere Irak'tan gelen misafir sayısı arttı. Teymur Continental otelin yetkilileri, "Suriyeli misafirlerimiz ağırlıktaydı. Ancak son dönemde Irak'tan da çok sayıda gelen var" diye konuştu.

GIDAYA HÜCUM

Bölgedeki karışıklık nedeniyle halk da gıda stokluyor. Erbil'de faaliyet gösteren Türk zincir KİM Marketleri Genel Müdürü Hamit Akçay, "Erbil'de halk olaylardan korktuğu için gıda stoklamaya başladı. Makarna, şeker, un gibi temel gıda maddelerine hücum başladı. Stoklarımızı bitirdik. Son iki gündür satışlarımız arttı. Ama durumdan endişeliyiz" dedi.

TÜRK YATIRIMLARINI KÜRTLER KORUYOR
Erbil Ticaret Odası Başkanı Dar-el Jelil, bölgede kayıtlı 6 bin Türk firmasının bulunduğunu, son dönemde bazı işadamlarının tedirginlik yaşadığı için döndüğünü ancak şu an şehir içinde bir sıkıntı olmadığını söyledi. Bölgede mağazaları bulunan Kiğılı CEO'su Hilal Suerdem ise yaşanan gerginlikten dolayı cirolarının düştüğünü, AVM'lerin cadde mağazalarına göre daha güvenli olduğunu belirtti. Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Başkanı Hakan Akbal bölgede Kürtler'in Türk işadamlarına ait yatırımları kendi malı gibi koruduğunu ifade etti.

YAĞMAYA KEPENKLİ ÖNLEM
Erbil'de yaşayan Türkiye Irak İşkadınları ve İşadamları Derneği Başkanı Sıdıka Halıcıoğlu, bölgede yatırımların şu an için sürdüğü bilgisini de verdi. Halıcıoğlu, şöyle devam etti: "Bazı Türk işadamları IŞİD yaklaşınca Türkiye'ye dönmeyi tercih etti. Ancak yatırımlar devam ediyor. Bölgede Musul'dan kaçan on binlerce mülteci var. Erbil esnafı olası bir yağmadan endişe ediyor. Bazıları yeni kepenklerle işyerlerini koruyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Iraklı zenginler Türkiye'ye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN