Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kartlar yeniden dağıtılacak

Başbakan Erdoğan'ın Köşk zaferi gözleri ekonomi yönetimine çevirdi. Yeni hükümet kartları yeniden karacak. Ekonomi yönetimi tepeden tırnağa değişirken, paralelle mücadele sürecek

Giriş Tarihi: 12.8.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e çıkmasıyla birlikte ekonomide de tarihi bir sayfa açılıyor. Hükümet, 2023'te 2 trilyon dolarlık hedefine ulaşmak için ekonomideki kartları yeniden karacak, önceliklerini güncelleyecek. Büyüme, istihdam ve yatırımın önünde engel olan kurumlara neşter vurulacak. Yeni hükümetle birlikte ekonomi yönetimi de tepeden tırnağa değişecek. Türkiye ekonomisini hedef alan paralel yapı ile mücadele devam edecek, finans ayağında ayıklama sürecek. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, SABAH'a yaptığı değerlendirmede Erdoğan'ın Köşk'e çıkmasıyla birlikte Türkiye'nin "edilgen" ekonomiden "etken" ekonomiye geçeceğini söyledi.

BÜROKRASİYE YENİ ŞEKİL

Seçim sonrası hükümet ve bürokrasi yeniden şekillenecek. Kişi başına milli gelirin 2015'te 14 bin doların üzerine çıkarılması, her yıl 1 milyon gence iş imkânı yaratılması hedefi doğrultusunda mali disiplin tavizsiz sürdürülecek. Yeni Başbakan'la birlikte ekonomi yönetimi yeniden yapılandırılacak. Ekonomi, Maliye, Çalışma, Gümrük gibi ekonomiyi ilgilendiren bakanlıklarda kimin kalıp kimin gideceği merak ediliyor. Kulislerde, üç dönemi dolduracak olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yeni kabinede olmayacağı iddiaları da var. Yeni dönemde ekonomik istikrar ve mali piyasalarda kontrolün devamı için uyumlu yönetim anlayışı sürdürülecek. Merkez Bankası'nın faiz politikası gibi kritik konularda her kafadan bir ses çıkmayacak. IMF İcra Direktörleri Kurulu üyeliğine seçilen Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı'nın yerine yeni isim belirlenecek. Merkez Bankası, Hazine, BDDK, SPK gibi kilit kurumların hükümetle uyumlu çalışması sağlanacak. Faizlerin düşürülmesi konusundaki ısrar devam edecek.

PARALELLE MÜCADELE SÜRECEK

Ekonomiyi hedef alan paralel yapının finans ayağıyla mücadele bu dönemde aralıksız sürdürülecek. Kamuda hizmet alımı yapılan paralel yapıya yakın şirketler tek tek ayıklanırken, buna destek vermeyen ekonomi yöneticileriyle yollar ayrılacak. Yeni Türkiye ile birlikte bankacılık sektöründe de yeniden yapılandırmaya gidilecek. Yeni lisanslarla sektöre taze kan verilerek katılım bankacılığı da desteklenecek.

MEGA PROJELERE ÖNCELİK
Erdoğan'ın zaferi Türkiye ekonomisine duyulan güveni bir kez daha artırdı. Türkiye'yi dünyanın en gelişmiş, zengin ülkeleri arasına sokacak projeler sürdürülürken, parola "büyük ekonomi" olacak. Kanal İstanbul, 3. Havalimanı, Köprü gibi mega projeler tamamlanacak, yeni büyük inşaat projeleri yaşama geçirilecek. Küçük işletmelere yönelik yatırım ve üretim kapasitesi artırılacak. Borsa İstanbul'da işlem gören Türk şirketlerinin sayısı artacak. Milli tank, uydu, uçak gibi stratejik alanlardaki yatırımlar sürecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kartlar yeniden dağıtılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN