Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'nın AB'ye darbe vuracak kozu!

Rusya'nın, yaptırımları enerjiye de yansıtması halinde hem ekonomisine hem de Avrupa'ya büyük zarar vereceği belirtiliyor

Giriş Tarihi: 12.8.2014 14:27
Rusya'nın, ithal ettiği enerji ürünlerinin alımını durdurma ihtimalini AA muhabirine değerlendiren Avrupa Komisyonu Enerji Müdürlüğü eski baş analistlerinden Andrew McKillop, "Böyle bir durumda, ithalata dayalı olan Rus sanayisi büyük zarar görür" dedi.

Rusya'nın büyük miktarda polimer gibi tamamlanmış petrokimya ürünleri ithal ettiğinin altını çizen McKillop, "Ayrıca Rusya, elektrik üretim tesisleri ve ekipmanlarında da büyük oranda ithalata dayalı durumda" şeklinde konuştu.

İhracatta ise Rusya'nın enerji kaynaklarını yüzde 5 azaltmasının bile Avrupa ekonomisine büyük darbe vuracağını ifade eden McKillop, "Bu hamle Rusya'nın en büyük kozu ve politik olarak da Avrupa'ya büyük etki yaratacak potansiyele sahip" ifadelerini kullandı.

Rusya, dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz ihracatçısı ülkelerinden biri ve geçen yıl bu kaynakların satışından elde ettiği gelir, ülkenin toplam milli gelirinin yüzde 68'ini oluşturdu. Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa ülkeleri, Rusya'nın enerji kalemlerinin en büyük ithalatçısı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'nın AB'ye darbe vuracak kozu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN