Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin iki devi karlarını katladı

Türk petrol sektörünün iki önemli firması Tüpraş ve Petkim ikinci çeyrekte karlarını katladı.

Giriş Tarihi: 12.8.2014 12:13 Güncelleme Tarihi: 12.8.2014 18:02

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş), yılın ilk yarısındaki net dönem karını arttırarak 869 milyon liraya çıkardı.

Tüpraş, yılın ilk yarısına ait karını açıkladı. Tüpraş yılın ilk yarısındaki net dönem karını bir önceki yılın aynı dönemine göre arttırarak 869 milyon liraya çıkardı.

Tüpraş tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Gelişen ülke ekonomilerindeki büyümenin yavaşlamasına karşın, Ukrayna'da artan jeopolitik risklerin dengeleyici etkisiyle ilk çeyrek dönemi 106 Dolar/Varil seviyesinden kapatan Brent hampetrol fiyatı, ikinci çeyrek dönemde ABD ve Avrupa ekonomilerinde görülen toparlanma, Irak, Ukrayna ile Libya'da tırmanan jeopolitik riskler nedeniyle Haziran ayı sonunda 111 Dolar/Varil seviyesine yükselmiştir.

Fuel Oil Dönüşüm ÜnitesiOrtadoğu ve Asya'da açılan yeni rafinerilerin yanısıra, Brent hampetrole göre daha ucuz olan WTI (West Texas Intermediate) hampetrolü kullanma imkanına sahip ABD rafinerilerinin yüksek kapasite kullanımıyla Avrupa ve Akdeniz piyasasına ürün arzını arttırmaları, kuzey yarım kürede rafineri bakım duruşlarının sona ermesiyle yılın ikinci çeyreğinde üretimin artması, gelişen ülkelerde ekonomik yavaşlamanın petrol ürünleri tüketimine olumsuz etkilerine bağlı olarak benzin, motorin, jet yakıtı ve fuel oil fiyat rasyoları son altı yılın en zayıf seviyelerine gerilemiş ve geçen yılın ilk yarısında 2,68 Dolar/Varil olan Akdeniz Rafineri Marjı varilde 0,37 Dolara düşmüştür. Akdeniz rafineri marjındaki keskin düşüşün yanı sıra, aynı dönemde rafinerilerde gerçekleşen yoğun bakım çalışmaları ve zayıf konjonktürün neden olduğu düşük kapasite kullanımı ile geçen yılın aynı döneminde 1,88 Dolar/Varil olan Tüpraş'ın net rafineri marjı, 2014 yılının ilk yarısında 1,05 Dolar/Varil seviyesinde gerçekleşmiştir.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK 500 ŞİRKETİ İÇİN TIKLAYINÜlkemize yılda 1 Milyar Amerikan Doları tutarında katma değer sağlayarak, cari açığı aynı seviyede düşürecek, Haziran sonu itibariyle % 96,6'sı tamamlanan Fuel Oil Dönüşüm Projesi için İzmit Rafinerisi'nde altyapı bağlantılarına yönelik duruşlar, diğer rafinerilerde devreye alma öncesi rafineri bakım çalışmaları ve zayıf konjonktür nedeniyle gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları neticesinde, ilk altı aylık dönemde toplam kapasite kullanımı % 68,5 seviyesinde olmuştur.

Global kapasite artışı ile azalan ithal motorin marjı ve düşen asfalt talebi paralelinde Tüpraş'ın yurtiçi satışları ,5 oranında 1,1 Milyon Ton azalmıştır. Üretim ve satış optimizasyonu çalışmalarına bağlı olarak ihracatın da 428 Bin Ton daha az gerçekleşmesi nedeniyle toplam satışlar geçen yıla göre yüzde 13,6 (1,5 Milyon Ton) azalışla 9,7 Milyon Ton olarak gerçekleşmiştir.

Haziran sonu itibariyle yüzde 96,6'sı tamamlanan yılsonunda devreye alınması planlanan Fuel Oil Dönüşüm Projesi dahil olmak üzere 2014 yılı ilk yarısında Tüpraş toplam 1,07 Milyar TL yatırım harcaması gerçekleştirmiş olup, 2,7 Milyar Amerikan Doları tutarındaki proje için 2014 Haziran ayı sonuna kadar toplam 2,4 Milyar Dolar harcanmıştır.

Finansal verilere bakıldığında, satış miktarı ve Akdeniz ürün fiyatlarındaki düşüşe rağmen, döviz kurundaki, 4 yükselişin etkisiyle satış gelirleri 2013 yılının yüzde 3,1 üzerinde gerçekleşmiştir.

Geçen yıl 77 Milyon TL düzeyinde olan Vergi Öncesi Zarar bu dönemde faaliyet karındaki artışın etkisi ile 149 Milyon TL Vergi Öncesi Kara dönüşmüştür. Net Dönem Karı ise Fuel Oil Dönüşüm Projesi yatırım teşvikinden kaynaklanan 727 Milyon TL Ertelenmiş Vergi Geliri nedeniyle 869 Milyon TL olmuştur.

Güçlü insan kaynağıyla sürdürülebilir, maksimum karlılığı hedefleyen Tüpraş operasyonel ve finansal başarılarını artırabilmek için yatırımlarını istikrar ile sürdürmeye, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edecektir."

10 KAT BİRDEN ARTTIRDI


Petkim, 2014 yılının ilk yarısında 55 milyon TL net kâr açıklarken yılın ilk altı ayına göre net kârda 10 kat artış sağladı.

İlk 6 aylık dönemde 2.44 milyar lira ciro yapan şirketin kapasite kullanım oranı da 9 puan artarak yüzde 90'a ulaştı. Geçen yılın ilk yarısında sıfıra yakın olan net kâr marjı da bu yıl ilk yarıda yüzde 2.3'e çıktı. Söz konusu dönemde FAVÖK rakamı da 87 milyon TL oldu. Yılın ilk yarısında üretim yüzde 6 artışla 1.471.000 tona yükseldi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin iki devi karlarını katladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN