Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD İran'ı 4 ay daha deneyecek

Mayısta İran ambargosunu gevşetme kararı alan ABD, süreyi 4 ay daha uzatıyor. Türkİran İş Konseyi Başkanı Ulusoy, "Ambargonun kaldırılabileceği sinyalini aldık" dedi

Giriş Tarihi: 15.8.2014
Mayısın sonunda İran'a uyguladığı ticari ambargoyu "gevşetme" kararı alan Amerika, süreci uzatmaya hazırlanıyor. Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ali Osman Ulusoy, hafta başında ABD'den gelen bir heyetin kendileriyle görüştüğünü ve ambargonun gevşetilmesinden bu yana gelişen ticari ilişkileri sorguladığını belirtti. 70 yıllık iş hayatının 50'sinde İran'la çalıştığını anlatan Ulusoy, "Türk iş dünyası olarak tüm komşularımızla olduğu gibi İran'la da bir sorunumuzun olmadığını anlattık. Bizi dikkatle dinlediler. Gevşetme kararını önümüzdeki 4 aylık süreçte yeni bir deneme dönemi başlatmak yönünde revize edeceklerini belirttiler" dedi. ABD'li heyete sorunları anlatırken aynı zamanda İran'da yapılan tüm yatırımların başarılı olduğunu da belirttiklerini söyleyen Ulusoy, "Tüm bu değerlendirmeler sonrasında ambargoyu dört ay daha gevşeteceklerini söylediler. Şartlar iyi giderse ambargoyu tamamen kaldıracağız dediler" diye konuştu.

PARA YOLUNU BULUR

2009'dan bu yana Amerika'dan gelen heyetlerle görüştüklerini, bunlarda hep ortak nokta bulduklarını anlatan Ulusoy, şöyle konuştu: "Geçen yılki toplantıda Amerika dışişleri bakan yardımcısı da vardı. Ona ABD'de 2 milyon İranlı olduğunu, hepsinin de ülkelerinde iş bağlantıları bulunduğunu hatırlatıtım. Ambargo var ama para su gibi, bir şekilde yolunu buluyor. Bundan neden Türkiye zararlı çıksın diye derdimizi anlattım. Ondan İran'la masaya oturulabileceği yönünde söz aldım, bunu İran tarafına iletmemde bir sakınca görmediklerini belirtti. Çünkü biz iş yapıyoruz, politika değil."
ŞİRKETLER HAREKETE GEÇTİ
Ali Osman Ulusoy, mayıs ayındaki ambargoyu gevşetme kararından bu yana İran ticaretinde hareketlenme olduğunu belirterek, bunun önemli kısmının Avrupa Birliği'ndeki şirketlerden kaynaklandığını vurguladı. Şu anda Kapıkule ile Gürbulak arasında günde 300'den fazla TIR'ın hareket ettiğini söyleyen Ulusoy, Avrupalı şirketlerin bu önemli pazarda vazgeçmediklerini ifade etti. Ulusoy, geçen yıl Türkiye'ye 3 milyonun üzerinde İranlı turistin geldiğini de belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD İran'ı 4 ay daha deneyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN