Türk firmaları eylülde Rusya'ya gidiyor

Giriş Tarihi: 16.8.2014
AB ve ABD'nin Ukrayna krizinden sonra cezalandırmaya çalıştığı Rusya'nın karşı atağı Türkiye'de ihracatın önünü açmaya başlıyor. AB ve ABD'den gıda ürünleri ithalatını keseceğini söyledikten sonra Türkiye'nin de dahil olduğu yeni pazar arayışına giren Rusya ile görüşmeler belli aşamaya geldi. İki ülke arasında önceki gün gece yarısına kadar süren toplantı sonucunda mutabakat zaptı imzalandı. Rusya'ya milyarlarca dolarlık yeni ihracat süreci resmen başlıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk firmalarının bir an evvel pazara girebilmesi için Rusya'yla sağlık sertifikaları sürecini bir an önce tamamlama kararı aldı. Bu sertifikalar tamamlandıktan sonra Türk firmaları 15 Eylül'de Moskova'da düzenlenecek fuara katılacak. Yeni iş bağlantıları da burada kurulacak.

SAĞLIK ŞARTLARINA DÜZENLEME

İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre, ilk olarak ihracat için gerekli sağlık koşullarını ifade eden sertifikalar yeniden düzenlenecek. Bu çerçevede öncelikle Türkiye, bitkisel ve hayvansal ürünler için örnek bir sertifika hazırlayacak. Taslağa Rusya'nın da görüşünün alınmasıyla son şekli verilecek. Sağlık sertifikaları, hayvansal yan ürünler için de genişletilecek. İki ülke arasında yapılan anlaşma çerçevesinde ihracat süreci sadece Rusya'yı değil, Avrasya Gümrük Birliği üyesi ülkeleri de kapsıyor. Alınan karara göre var olan yaş meyve-sebze ihracatı artırılacak. İlk kez yeni ürünler için de ihracat kapısı aralanacak. Bu çerçevede öncelik, tavuk eti, balık, damızlık hayvanlar ile ilk kez ihracatı yapılacak süt ve yumurtaya verilecek.

TIRNAK, BOYNUZ VE SPERMA

Anlaşmaya göre sadece gıda ürünleri değil tırnak, boynuz gibi hayvansal yan ürünler, dondurulmuş sperma, canlı hayvan, arı, bal gibi arı ürünleri de ihracatta yer alacak. Tarım Bakanlığı, sağlık sertifikalarını bu ürünler için de genişletecek. Bu sürecin ardından ne kadar oranda ihracat yapılacağı gibi detaylar netleşecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk firmaları eylülde Rusya'ya gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN