Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaş elektrikte kuruş hesabını sordu

Giriş Tarihi: 16.8.2014
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), geçen ay uygulamaya başladığı 'elektrik faturası sorgu sistemi' büyük ilgi gördü. İlk gün sistem kilitlendi. Gelen şikâyetler, elektrik kesintileri, açma ve kapama, arıza müdahale ve faturalarda yoğunlaştı.

FAZLA TAHSİLÂTA TEPKİ

Kullandığı elektriğin dağıtım şirketlerinde doğru fatura edilmediğini düşünen aboneler hem EPDK'ya hem de BİMER'e başvuruyor. Gelen şikâyetlerde kuruşların hesabı bile soruluyor. EPDK'nın hesaplama modülünün alt tarafında, "Önceki dönemden kalan ya da sonraki dönemde mahsuplaşmak üzere hesaplanan yuvarlamalardan dolayı faturanızda 10 kuruşluk fark oluşabilir" uyarısına yer verildi.

ÜÇ ZAMANLI TÜKETİM
Sistemi kullanan tüketiciler, elektrik faturalarındaki abone tanımını, ilk ve son okuma tarihlerini ve tüketim miktarı bilgilerini girerek nihai fatura tutarlarını kontrol edebiliyor. Sayaçları üç zamanlı ölçüm yapanlar ise üç zamanlı tüketim verilerini girerek karşılaştırma yapabiliyor. Böylece elektrik tüketim saatlerinin yoğunluğuna göre kendileri için en uygun tarife paketini hesaplayabiliyor. Sorgulama modülüne faturalarda yer alan bilgiler girilerek ödenmesi gereken bedel sorgulanabiliyor. Sistem, gecikme zammı, kesme açma bedeli, ticari kullanıcılar için güç aşım ve reaktif gibi ilave ücretleri içermiyor. Söz konusu ilaveleri, fatura hesaplama modülü ile hesaplanan tutara ekleyerek fatura üzerindeki bedeli kontrol etmeleri gerekiyor. EPDK, elektrik fiyatlarını her üç ayda bir perakende satış fiyatlarını oluşturan maliyetlerdeki değişimler ve TETAŞ'ın tarife teklifi kapsamında onaylıyor. Dağıtım şirketleri de bu tarifeye göre tükettiği elektriğe göre vatandaşa fatura kesiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaş elektrikte kuruş hesabını sordu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN