Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MHP yeni ekonomik model içni çalışıyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Türkiye'nin "sürdürülebilir borç sistemi" diye adlandırdığı bir sarmal içinde olduğunu savunarak, daha güçlü bir Türkiye için yeni bir ekonomik model ve kalkınma planı oluşturmak üzere yola çıktıklarını, bu kapsamda işçi-işveren ayrımı yapmadan herkesle görüşeceklerini kaydetti.

Giriş Tarihi: 18.8.2014 12:03
Türkeş, yaptığı yazılı açıklamada, 10 Ağustos 2014 akşamından itibaren milletin gündeminin değiştiğini, artık ekonominin konuşulacağını belirtti.

Türkiye'nin dış borç stokunun 372,6 milyar dolar olduğunu, özel sektörün senelik borçlanma oranının son 5 senede yüzde 30 arttığını ifade eden Türkeş, açıklamasında "Milletimiz, 'sürdürülebilir borç sistemi' diye adlandırdığımız bir sarmala tutulmuştur. Vatandaşın evi, arabası ve dahi geçim kaynakları tümüyle borca dayalı olup, günlük hayatta 'borcu borçla kapatma' esasına bağlıdır. Bu sistem sağlıklı değildir" değerlendirmesini yaptı.

Özgür bir ülke olmak için üretmek gerektiğine işaret eden Türkeş, risk almayan, emek vermeyen, alın teri dökmeyen bir toplumun üretici olamayacağını kaydetti. Açıklamasında, "Kabiliyete, bireysel meziyetlere, gayrete ve liyakate yeniden inanmalı ve insanımızı inandırmalıyız" ifadesini kullanan Türkeş, üretim arttıkça kazancın borca gitmeyeceğini, tasarrufa ayrılacağını vurguladı.

Türkeş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş'in 'Dokuz Işık' doktrininde ifade ettiği temel ilkelere sadık kalarak, 21. yüzyılda daha güçlü bir Türkiye arzusu ile yeni bir ekonomik model ve kalkınma planı oluşturmak üzere yola çıkıyoruz. İşçi-İşveren ayrımı yapmaksızın sahada her gün üretmek için çabalayanları dinleyeceğiz. Hür, üretken, müreffeh ve insancıl bir Türkiye için tüm üretim güçleriyle temas edeceğiz.

'Siyasetçi siyaseti' yapmak için değil, 'Türkiye kazansın' diye sermayenin ve emeğin temsilcileriyle görüşeceğiz. Üreticiyi ve çalışanı ezen bir borç sistemi değil, yeni ve yerli bir üretim modeli inşa etmek için herkesle istişare edeceğiz."

Türkeş, program kapsamında bugün Konya Ticaret Odasını ve Konya Sanayi Odasını ziyaret edeceklerini bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP yeni ekonomik model içni çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN