Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bank Asya tehdit savuruyor

Paralel yapının finans kaynağı Bank Asya'nın kötü yönetildiğine dair haberlerimiz banka yöneticilerini rahatsız etti. Gazetemize e-mail atan, hızını alamayıp arayan Yatırımcı İlişkileri Müdürü Cengiz Önder, tehdit ve hakaret savurdu

Giriş Tarihi: 27.8.2014
SABAH'ın haberleri paralel yapıyı rahatsız etti. 9 ayda 6 milyar mevduat çıkışı olan, aktifi 7.6 milyar eriyen, kârı yüzde 81 azalan, batığı 1.5 milyar TL'ye yükselen, takipteki kredi rasyosu yüzde 10'u gören paralel yapının bankası Bank Asya'nın Yatırımcı İlişkileri Müdürü Cengiz Önder SABAH'ı e-mail ve telefonla tehdit yağmuruna tuttu.

ÖNCE E-MAİLLE SALDIRDI
Bankanın 6 aylık bilançolarındaki gerçek rakamları yayınlamamıza bozulan Önder, "Bunlardan size ne?" diyerek habercilik dersi vermeye kalkıp, eğitimine yakışmayacak derecede ifadelerle hakaret etti. E-mail atan Önder, "Anladığım kadarıyla Bank Asya ile ilgili günlük haber kotanızı doldurmak için epey ıkınıyorsunuz. Dikkat edin kabız olacaksınız. Belli ki amacınız bankayı batırmaya çalışmak. Üzgünüm ama yapamayacaksınız. Olursa da merak etmeyin kınanızı ben göndereceğim" diyerek terbiye sınırlarını aştı.

YETMEDİ, TELEFON AÇTI

Bankayı bakkal gibi yöneten müdürlerin, paralel yapıya yakınlığıyla bilinen işadamlarına ve şaibeli şirketlere veresiye defteri açmasını, hakim ortakların Katarlılarla yapılan ortaklık görüşmelerini önceden öğrenip borsada milyonlarca liralık vurguna imza atmasını, bilanço dipnotlarında yer alan kredi hacmi düşerken ortaklara sağlanan kaynağın artmasını, günlük 1.8 milyar TL'lik likidite sıkıntısını haberleştirerek küçük yatırımcıları bilgilendirmemizden rahatsız olan Önder, e-mail'den sonra hızını alamayıp gazetemizi aradı. Önder'in "Başınızı yastığa koyup rahat uyuyabiliyor musunuz? Amel defteriniz kapanmaz. Bunun hesabını vereceksiniz. Bir oy verdim geri almasını bilirim" gibi sözleri bozuk ruh halini gözler önüne serdi.

NEDEN YAZIYORUZ CENGİZ BEY?
Gelelim bu haberleri neden yaptığımıza... 41 yaşındaki Cengiz Bey 2001 krizini bizden daha iyi hatırlar. Zira o dönemde batan bankalardan biri olan Toprakbank'ta banka müfettişiydi. Sanırız o dönemde teftiş ettiği bankanın gerekli tedbirleri almadığını, kaynaklarını hissedarlarının oluşturduğu sermaye grubuna aktardığını, zararı özkaynaklarını aştığını ve mali bünyesinin zayıfladığını göremedi! Tabii, teftiş ettiği bankanın vatandaşın sırtına 1 milyar TL'lik borç yüklediğinin de farkına varamadı! Bakın Cengiz Bey, bu ülkede geçmişte kötü yönetildiği için 25 banka battı. Kamuya maliyeti 65 milyar dolar oldu. Faturayı da bu millet ödedi. Türkiye'nin milli gelirinin neredeyse üçte biri gitti. Aynı kabusun tekrar yaşanmasını istemediğimiz için sorumlu gazetecilik ilkesiyle bu haberlere imza atıyoruz. Vatandaşı korumak için bugün X yarın Y bankası için haber yaparız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya tehdit savuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN