Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsada ekran karardı işlem hacmi dip yaptı

Borsanın veri yayınlarından aldığı ücretlere yaptığı zam, tartışmalara neden oldu. İşlem hacmini düşüren uygulama yatırımcıyı kaçırırken, aracı kurumları da olumsuz etkileyecek

Giriş Tarihi: 3.9.2014
Borsa İstanbul'un 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe koyduğu veri ücret tarifesi, işlem hacmini olumsuz etkilerken, yatırımcıları da isyan ettirdi. Borsa İstanbul veri yayınlarından aldığı ücretlere yüzde 50'lere varan zamlar yaptı. Şimdiye kadar internet ortamında gerçek zamanlı izlenen verilere hiç para ödemeyen bir yatırımcı, artık bunun için 6 TL ödeyecek. Daha önce 10.77 lira ödenen bir kademe derinlik bilgisine 18 lira ödenecek. 5 kademe derinlik bilgisinin fiyatı ise yüzde 48 artarak 32.3'ten 48 liraya ulaştı. Gün sonunda aracı kurum dağılımını gösteren tablolara ödenen tutar da 5 liradan 7'ye çıkarıldı. Hisse senedi, tahvil ve vadeli işlemler piyasasının tamamını izlemek isteyen bir yatırımcı aylık 250 lira ödemek zorunda kalacak.

İŞLEM HACMİNE DARBE
Borsadaki yatırımcı sayısının her geçen gün azaldığı böyle bir dönemde verilere ulaşmanın bu derece pahalılaşması, borsada işlem hacmini ilk gün vurdu. Geçen cuma 3.3 milyar TL olan işlem hacmi, pazartesi günü 1.9 milyar liraya kadar geriledi. İşlem hacmindeki düşüş dün de devam etti. Borsa İstanbul'un yeni uygulaması, komisyon gelirleri her yıl azalan aracı kurumları da zora soktu.

YÜKSEK MALİYET YATIRIMCIYI ETKİLİYOR
Yatırımcı ilgisizliğine karşı, yeni maliyetleri ilk etapta katlanmak zorunda kalan aracı kurumlar, bu durumun sürdürülebilir olmadığının altını çizdi. Borsadaki işlem hacminin yüzde 70'ini yerli bireysel yatırımcının gerçekleştirdiğine dikkat çeken uzmanlar, verileri bile takip etmenin bu derece maliyetli hale getirilmesinin borsaya ilgiyi azaltacağı görüşünde. Borsada bu yılın başında 1 milyon 109 bin olan yatırımcı sayısı, temmuz sonunda 1 milyon 76 bine geriledi. Yurtdışında da borsaların bu tip verilerden ücret aldığını fakat Türkiye piyasasının henüz gelişme aşamasında olduğunu belirten uzmanlar, uygulamanın kademeli olarak yapılması gerektiği görüşünde.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsada ekran karardı işlem hacmi dip yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN