Kendiliğinden yer yüzüne çıkınca…

Seydişehir ilçesine bağlı Kavak Mahallesi'nde jeotermal kaynağın bulunmasının ardından 26 milyon liralık yatırım için kollar sıvandı.

Giriş Tarihi: 3.9.2014 12:02
Seydişehir Termal AŞ'nin Osman Topaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006 yılında MTA'nın çalışması sonucu bulunan 42 derece sıcaklığa sahip jeotermal kaynağın turizme kazandırılması için çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

Yatırım için mali kaynak sorununu çözme aşamasına geldiklerini anlatan Topaç, "Yatırım projemiz, jeotermal kaynağa 2 kilometre mesafedeki Akçalar Mahallesi'ndeki araziye 175 bin metrekare alan üzerine kurulacak. İnşaata 2 ay içerisinde başlamayı planlıyoruz" dedi.

Topaç, ilk etapta 12 milyon liralık yatırım öngördüklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Projenin tamamı 26 milyon lira. Tesisleşme aşaması tamamladığında Akdeniz Bölgesi'ne en yakın kaplıca olma özelliği taşıyacak. İlçe ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayıp istihdam yaratacak. Jeotermal su sadece kaplıca değil değişik sektörleri de teşvik edecek. Yapılan tahlillerde 42 derecedeki suyun kireçlenmelere bağlı eklem hastalıklarına, romatizmal enfeksiyonlara, boyun, sırt, bel ağrılarına, kalp damar, kadın hastalıklarına, cilt hastalıklarına faydalı olduğu tespit edilmiştir."

Kaymakam Tuncay Sonel de Kavak Jeotermal yatırımının başlamasının önünde hiçbir engel kalmadığını belirterek "Tüm hukuki prosedürleri tamam. İlgili firma ilçe turizminin hizmetine yatırımı hemen başlatabilir. İlçemize yatırım yapmak isteyen müteşebbislere her zaman kapımız açıktır" dedi.

Kavak Mahallesi'nde 2000 yılında kendiliğinden yer yüzüne çıkan, 2006 yılında ise MTA'nın rezerv sondajı olumlu sonuçlanan jeotermal kaynağın çevresindeki sıcak sular gölcükler oluşturuyor. Şu ana kadar çevresine tesis yapılmayan bölgeye gelen özellikle romatizma hastaları, sıcak su gölcüklerine girerek kendi imkanlarınca rahatlamaya çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendiliğinden yer yüzüne çıkınca…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN