Türkiye'nin en iyi haber sitesi

11 bin kişiye Somada'n travma desteği

Soma'daki facia 11 bin kişide derin bir travma yarattı. SOMADA (Soma Dayanışma Ağı) öncülüğünde 150'den fazla uzman 750 kişiyle temasa geçti

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Mayısta 301 kişinin ölümüne yol açan Soma'daki maden faciasının Türkiye'de yaktığı ateş yavaş yavaş etkisini yitiriyor. Ancak düştüğü yeri yakan bu acının etkileri yaklaşık 11 bin kişide derin bir travma yarattı. Sıcağı sıcağına yapılan maddi yardımlar veya ziyaretler giderek azalırken, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı ekiplerinin yanı sıra gönüllerde kalan enkazı kaldırmak göreviyle bölgede asıl şimdi kolları sıvayan önemli bir ekip dikkat çekiyor. Daha önce çok ön plana çıkmasa da Marmara ve Van depremlerinde önemli işler yapan Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB), tıpkı AKUT ya da GEA gibi bölgede çalışıyor. Facianın etkisini üzerinden atamayan anne, baba, eş, çocuk, arkadaş fark etmeksizin 17 ilden bütün Somazedelerin acıyı bir an önce sindirip hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam etmeleri için büyük çaba gösteriyor.

KIZILAY DA GRUBUN İÇİNDE

APHB, kendi alanında birçok dalı içinde barındıran gönüllü bir topluluk. 2006'da kurulan birlik, Türkiye Kızılay Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Sosyal Hizmetler Uzmanları Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği'nin aynı çatı altında buluştuğu belki de bu anlamda türünün tek örneği bir kuruluş. Birliğin maden kazasının hemen ardından Soma'da kurmak üzere harekete geçtiği Soma Dayanışma Ağı (SOMADA) projesine ilk finansal destek Borusan'dan geldi. Şu anda bölgede çalışmaları destekleyen Borusan gönüllüleri hemen Soma Dayanışma Fonu kurarak projeye kaynak da aktarıyor. Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde de bir merkez açan SOMADa'nın çalışmalarını AFAD ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da destekliyor. Projenin liderliğini yürüten Türkiye Psikologlar Derneği (TPD) Travma Birimi Üyesi Suat Özçağdaş, Türkiye'nin her yerinden 150'den fazla uzmanın bölgeye gittiğini, 155 haneyi ziyaret ederek 750 kişiyle görüşüldüğünü söylüyor. Özçağdaş, "Sadece yakınları ölenler değil, arkadaşlarını kaybedenler, o gün madende olması gerekip bir şekilde gitmemiş olanlar, kurtarma çalışmalarında görev alan kamu personeli de bu olayın etkisi altında" diyor.

MERKEZ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Bölgedeki insanların şu anda yasla başa çıkma sürecinde olduklarını söyleyen Suat Özçağdaş, "Eğer doğru destek alırlarla herkes travmatik olmaz" sözleriyle açıklıyor durumu. Özçağdaş'ın verdiği bilgilere göre Soma'daki merkeze ilgi büyük. Herkes içini dökmek konusunda bilinçli. Bunun dışında gezici ekipler de kurulmuş. Buradaki uzmanlar da köyleri ziyaret ediyor.

OKULA HAZIRLIK
Suat Özçağdaş, okul hazırlıkları yapan çocuklar için duyduğu endişeyi de dile getiriyor ve ekliyor: "Şimdi okullar açılacak. Çocuklar durumun farkında ve böyle bir ortamda eğitime başlamak zor. Bunun etkilerini azaltmaya çalışıyoruz. Çocuklarla sürekli görüşüyoruz." SOMADA'nın çalışmalarına ilgi büyük olunca gönüllü sayısı da merkez sayısı da artırılacak. Bölgeye 300 gönüllünün gitmesi planlanıyor. Ayrıca Kütahya ve Balıkesir'e de yeni merkezler açılması gündemde.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 bin kişiye Somada'n travma desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN