Savunma sanayisinde ihracat hedefi 1,5 milyar dolar

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dinçer, "Savunma sanayisinde ihracatın bu sene 1,5 milyar dolara ulaşacağını zannediyorum" dedi.

Giriş Tarihi: 7.9.2014 14:10
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, savunma sanayisi sektöründe yaratılan teknolojilerin ihraç edilmesinin son derece önemli olduğunu belirterek, "Bu sene 1,5 milyar dolara ulaşacağını zannediyorum" dedi.

Dinçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savunma sanayisinin Türkiye açısından çok önemli bir sektör olduğunu, bu konuda değerli çalışmalar yapıldığını, bunları yakından takip ettiklerini belirtti.

"SSM'NİN POLİTİKALARI KİLİT ROL OYNUYOR"


Türkiye'de savunma alanında özellikle Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın politikalarının "kilit rol" oynadığına işaret eden Dinçer, "offset" olarak adlandırılan sanayide yerli katılım oranının yükseldiğini kaydetti.

Savunma sanayisi sektörünce gerçekleştirilen ihracatın arttığını bildiren Dinçer, "Yaratılan teknolojilerin yurt dışına taşınarak, ihracatla pekişmesi son derece önemli. TÜSİAD'ın da hedefleriyle gayet uyumlu. Bu sene 1,5 milyar dolara ulaşacağını zannediyorum. Kendilerini kutluyorum" diye konuştu.

Türkiye'nin, dünyanın en büyük silahlı kuvvetlerden birisine sahip olduğunu ifade eden Dinçer, bu kapsamda yapılan askeri harcamalarda yerlilik katkısının yüksek olmasının son derece önem taşıdığına vurgu yaptı.

İHRACAT 1 MİLYAR DOLARI AŞTI


Geçen yılın ocak-ağustos dönemi itibarıyla 872 milyon dolarlık ihracat yapan savunma sanayi sektörü, bu yılın aynı döneminde ise 1 milyar 51 milyon 525 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmişti.

Söz konusu dönemde en çok savunma ve havacılık ihracatı daha önce de olduğu gibi yine ABD'ye yapıldı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunma sanayisinde ihracat hedefi 1,5 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN