Erdem Başçı: Gerekirse döviz faizini 9'a çekeriz

Merkez Bankası Başkanı Başçı'dan döviz faize indirim sinyali geldi. Başçı, "Gerek görürsek döviz depo faizini yüzde 9'a düşürürüz" dedi

Giriş Tarihi: 17.9.2014
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, depo faizlerinin düşürüleceği sinyalini verdi. Başkan Başçı, "Elimizde yeterli enstrümanlar var, gerek görürsek döviz depo faizini yüzde 10'dan 9'a düşürürüz" dedi. İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan Başçı, Fed faiz politikasındaki aşırı gevşekliğin sona ereceği bir döneme gidilirken, Türk bankalarının yabancı para cinsi borçlarını döndürmede bir risk görmediklerini belirtti. Başçı, rezerv opsiyon mekanizmasının (ROM) bankaların likiditesini desteklediğini ve yaklaşık 40 milyar dolarlık bir rezervden oluştuğunu belirtti. Başkan Başçı, bunun bankaların yabancı para borçları için bir güvence olduğunu kaydetti. Başçı, "Bize göre Türk bankaları oluşacak risklerle başa çıkabilirler. Burada TCMB bir güven unsuru. Bizde rezerv opsiyon mekanizması gibi bir imkân var. Rezerv opsiyon, bankaların bizde tuttuğu emanet. Arzu eden bankalar bize döviz getirebiliyor" dedi.

DÖVİZ REPO PİYASASI VAR
Başka enstrümanlara sahip olduklarını ifade eden Başçı, "Herkesin unuttuğu döviz depo piyasası var. Burada Merkez'in bankalara bir hafta vadeyle borç verme faizi yüzde 10. Bankaların buradaki toplam limiti 10.8 milyar dolar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdem Başçı: Gerekirse döviz faizini 9'a çekeriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN