Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin'den Türkiye'ye serbest ticaret teklifi

Giriş Tarihi: 29.9.2014
New York'ta bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi başkanlığındaki Çin heyeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na Türkiye ile serbest ticaret anlaşması yapılması teklifinde bulundu. Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurul görüşmeleri çerçevesinde New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Wang Yi ile bir araya geldi. İkili ve bölgesel ilişkilerin gündeme geldiği görüşmede, Çin tarafının Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk Dışişleri heyetine, bir serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasının faydalı olacağı düşüncesini ilettikleri belirtildi. Görüşmede, önümüzdeki dönemde yapılacak ziyaretlere değinilerek, Çin tarafının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyaret etme beklentisinin dile getirildiği bildirildi.

İKİLİ İLİŞKİLER ARTACAK
Görüşmede ayıca ikili ticaretin artırılması konusu ele alınırken, Türk tarafının BM Güvenlik Konseyi geçici adaylığı konusunda Çin'in desteğini talep ettiği belirtildi. Parlamentolararası ilişkilerin geliştirilmesinin talep edildiği görüşmede, BM ve kuruluşlarıyla işbirliğinin artırılması konusunun da gündeme geldiği kaydedildi.

NÜKLEER ENERJİ GÖRÜŞÜLDÜ
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile görüşmesinde, yüksek hızlı tren hakkında görüş alışverişinde bulunurken, savunma ve nükleer enerjide de işbirliğinin önemine vurgu yapıldığı bildirildi. Çavuşoğlu dün Laos, Guatemala, Singapur, Tayland ve Kamboçyalı mevkidaşlarıyla da görüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'den Türkiye'ye serbest ticaret teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN