Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölge merkezi Türkiye

IŞİD terörü ve dış basındaki kötü propaganda Türkiye'nin cazibesini azaltmadı. 'na katılan uluslararası kurum ve firmaların ortak görüşü, Türkiye'nin bölge merkezi olduğu yönünde

Giriş Tarihi: 1.10.2014
Türkiye'nin yanı başındaki Suriye ve Irak'ta yaşanan IŞİD terörü de Ukrayna ve uluslararası basınında yapılan kötü propaganda da Türkiye'nin yatırımcılar gözünde cazibesini azaltmadı. Türkiye'de düzenlenen 'na katılan uluslararası kurum ve firmaların ortak görüşü Türkiye'nin bölge merkezi olduğu ve uzun vadede kazandırmaya devam edeceği yönünde. 600 üst düzey katılımın olduğu forumda birçok ikili görüşme de yapıldı. Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü'nün ortak kuruluşu International Trade Center Yönetim Kurulu Başkanı Arancha Gonzalez, "Türkiye Brezilya, Rusya ve Çin'den önce gelişmeye başlamış bir ülke. Sınırlarında yaşananlar bence kısa vadeli. Uzun vadede Türkiye merkez ülke olmaya devam edecek. Örneğin Irak ve Suriye'ye yapılan ihracattaki düşüşün kısa vadeli bir etkisi olacak. Türkiye açıkça doğru bir yolda. Çözüm üretme aşamasında adımlar atıyor" dedi.

DOĞRU YOLDA İLERLİYOR
"Türkiye'ye küresel bir istek var" diyen Gonzalez, köprü görevinin önemine değindi. Gonzalez, "Sadece Avrupa ile Asya arasında bir değil, aynı zamanda kuzey ile güney arasında bir köprü. Özellikle Afrika ve Orta Asya'ya bu açıdan bakınca Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Afrika'da yapacakları çok iş var. Türk firmalarının Afrika'da hizmet sektörüne odaklanması konusunda biz de elimizden geleni yapacağız. Bakanlıklar ile görüşmeler yaptık. Turizm, taşımacılık, sağlık gibi alanlarda yatırımlar yapılabilir" diye konuştu.

İSTANBUL BÜYÜK TİCARİ MERKEZLERDEN
Dünyada birleşme ve satın almalar konusunda 76 ofisiyle hizmet veren Hukuk Firması Baker Mc Kenzie'nin EMEA Bölge Başkanı Gary Senior, "Türkiye'de yüzde 15'lerde büyüyoruz. Ülkeniz bölgenin merkezi konumunda. Dünyada gözümüzün olduğu birkaç bölge var. İstanbul da 'büyük ticari merkezlerden' biri konumunda. Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinin merkezi. Avrupa'ya güvenin olmadığı bir ortamda ve diğer bölgelerdeki sorunlar nedeniyle yatırımın Türkiye'ye gelmeye devam edeceğini düşünüyoruz" dedi. Türkiye'deki operasyondan çok memnun olduklarını belirten Senior, "Dünya genelinde büyük şirketlerde ciddi miktarda para birikti. Türkiye'de geçtiğimiz yıl 16 anlaşma gerçekleştirdik. 15-20 arasında görüşme aşamasında işbirlikleri var" şeklinde konuştu.

SATIN ALMALAR İÇİN GÖRÜŞÜYORUZ
Dünyanın en büyük insan kaynağı firmalarından Manpower'ın Doğu Akdeniz Ülkeleri Bölge Müdürü Dalia Narkis ise Türkiye'deki insan kaynağının bölgenin en iyilerinden biri olduğunu ve şirket satın almaları için görüşmeler yaptıklarını bildirdi. Narkis, "Türkiye'de işimizdeki büyümeden oldukça memnunuz. Esnek çalışma konusunda adımlar atılırsa, Türkiye'nin işsizlik rakamlarını yüzde 2-4 arasında düşüreceğimize inanıyoruz. Bilişim başta olmak üzere firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

BİLL GATES'İN CFO'SU DA GELDİ
Foruma katılanlar arasında dünyanın en zengin insanlarından Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in parasını yöneten bir isim de vardı. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, 81 milyar dolarlık mal varlığı olan Gates'in özel danışmanının da bu forumda yer aldığını belirtti. Türkiye'ye özellikle KOBİ alanında yatırıma devam etmek istediklerini söyleyen Özmen, "KOBİ'ler teknolojiyi yüzde 10 daha fazla kullansa 360 bin yeni istihdam doğacak. Gelirlerindeki yüzde 15 artış, ekonomiye 15 milyar dolar olarak yansıyacak" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölge merkezi Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN