Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfezli Alghanim enerjiye geliyor

Körfez'in en büyük gruplarından Alghanim Indistruies'in CEO'su Omar K. Alghanim, Türkiye'nin güvenilir bir liman olduğunu belirtti. Enerji sektöründe yatırım fırsatlarını incelediklerini söyleyen Alghanim, "Körfezli yatırımcılar olarak Türkiye'nin cari açığını kapatmaya talibiz" dedi

Giriş Tarihi: 3.10.2014
Kökeni 1800'lü yıllara dayanan Körfez Bölgesi'nin en büyük gruplarından Alghanim Industries'in CEO'su Omar Kutayba Alghanim, Türkiye'nin bölgesinde yatırım için güvenilir liman olduğunu kanıtladığını belirtti. World Economic Forum'a katılmak üzere İstanbul'a gelen Alghanim, "Yeni dünya düzeninde Körfez'in Türkiye'ye Türkiye'nin de Körfez'e ihtiyacı var. Siz enerjinizin yüzde 90'ını bizden, biz de gıdamızın yüzde 90'ını sizden alıyoruz. Aramızda simbiyotik (karşılıklı) bir ilişki kurulmalı" dedi. Türkiye'nin son dönemde önemli adımlar attığını anlatan Alghanim, Körfez Bölgesi'ndeki nakit gücünün bunu dikkatle izlediğini ifade etti. Alghanim, bu gücün karşılıklı ilişkilerle Türkiye'nin en önemli sorunu olan cari açığa da çare olabileceğine değinerek şunları söyledi: "Büyük bir başarı göstererek cari açığı aşağılara çektiniz. Ben diyorum ki bu sorunu Körfez yatırımlarıyla aşabilirsiniz. Biz buna talibiz. Burada yabancı yatırımcı olarak görüyorum ki haklarımız güvende. Ben bunu bizzat deneyimledim."

BANKACILIKTA NET BİR ŞEY YOK

Aynı zamanda Gulf Bank'ın da Yönetim Kurulu Başkanı olan Omar Kutayba Alghanim, bankanın Türk finans sektörüne yönelik yatırım planlarıyla ilgili de bilgi verdi. Alghanim, "Böyle bir açıklama yapmadık. Ama var ya da yok diyemem. Elbette Türk bankacılık sektörü çok ilginç ama yatırım konusunda net bir şey söyleyemem. Şunu söyleyebilirim ki, enerji başta olmak üzere farklı sektörlerde yatırım fırsatlarını inceliyor, yakından ilgileniyoruz. Görüşmelerimiz var" diye konuştu.

2.5 MİLYAR DOLARA DAVET

Alghanim, Körfez Bölgesi'nde Türk inşaat şirketleri için büyük fırsatlar olduğuna da vurgu yaptı. Alghanim, "Bölgemizde 2.5 milyar dolarlık inşaat projesi söz konusu. Bu, Türkler için büyük fırsat. Gelip yatırım yapsınlar" dedi.

SİMFER WANSA İÇİN ÜRETİYOR

Beko, Arçelik, Çilek Mobilya gibi Türk markalarının Körfez Bölgesi'ndeki distribütörü olan Alghanim Industries, yakın zamanda Simfer'le ilgili üretim anlaşmasına imza attı. Omar Alghanim, "Simfer bölgedeki private label markamız Wansa için elektrikli mutfak cihazları üretiyor. Ayrıca yeni bir global markayı da Türkiye'ye getirmek üzereyiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfezli Alghanim enerjiye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN