Yılmaz: Sınırdan göç büyümeyi frenlemez

Giriş Tarihi: 5.10.2014

Kalkınma Bakanı Yılmaz, sınırdan göç edenler için bugüne kadar harcanan 4.5 milyar $'ın makro ekonomiyi sarsmayacağını söyledi. Yılmaz, "Fedakârlık yapıyoruz, göç büyümeyi frenlemez" dedi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, sınırdan göçün büyümeyi frenlemeyeceğini belirterek, "Büyük fedakârlık yapıyoruz. Ancak Türkiye'nin makro dengelerini sarsacak bir durum yok" dedi. Çözüm sürecinin getirdiği özgürlük ortamının istismar edilmemesi gerektiğini belirten Yılmaz, kamu düzenini bozan uygulamalara son verilmesi gerektiğini dile getirdi. Yılmaz, şu mesajları verdi:
TÜRKİYE SÜRECİ SAHİPLENDİ: Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan Bölgesel İstişare Toplantısı'nda da ağırlıklı olarak çözüm sürecini konuştuk. Türkiye'de sorunları çözecek olan siyasettir. Herkes çözüm sürecini sahipleniyor.
KAMU DÜZENİ ÖNCELİĞİMİZ: Bu konuda hem milletvekillerimiz hem de bölge halkında rahatsızlık var. İşadamlarından para istenmesi, şantiyelerin yakılması gibi olaylar rahatsızlık veriyor. Antidemokratik uygulamalara son verilmelidir. Bununla mücadele etmek bütün partilerin görevidir.
KALKINMAYI TEŞVİK EDİYOR: Çözüm süreciyle birlikte bu bölgelerde ciddi bir kalkınmanın da başlayacağını öngörüyoruz. Bunun ilk işaretleri de görülüyor. Bir canlanma var. Ancak şu anda arzu ettiğimiz düzeyde değil. Çözüm süreci hem genel kalkınmamıza katkıda bulunacak hem de gelir dağılımımızı iyileştirecek. Böylece, Türkiye toplam potansiyelini de daha iyi kullanır hale gelecek.
KOBANİ'YE SALDIRILAR: Kobani konusunda yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıyor. Türkiye hiçbir şekilde Arap, Türkmen, Kürt ayrımı yapmıyor. Suriye'de Sünni-Şii gibi bir ayrıma gitmeden büyük fedakarlıklar yapılıyor. Bölgemizdeki diğer ülkeler bu kadar fedakârlık yapmıyor. Gerek insani, gerek bölgenin istikrarı için gayret gösteriyoruz. Kobani'den 160 bin insan Türkiye'ye sığınmış durumda.
GÖÇÜN BÜTÇEYE ETKİSİ: Türkiye, insani yardımlar konusunda birinci sıraya yükseldi. Sınırdan gelenler için bugüne kadar harcanan tutar 4.5 milyar dolar civarında. Çok şükür Türkiye makro dengelerini sarsacak düzeyde bir durum söz konusu değil. Güçlü bir ekonomimiz ve bütçe disiplinimiz var. Bölgedeki gelişmelere rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor.
YÜZDE 3.3'LÜK BÜYÜME: İlk çeyrekte yüzde 3.3'lük büyüme sağlandı. Yılın genelinde de bu civarda bekleniyor. İhracatta 160 milyar doları aşacağız. Mali dengelerimizde çok dikkatliyiz. İki seçim atlattık, bölgesel gelişmelere bakılınca mali dengemiz iyi bir noktada. İstihdam artıyor.

İKİNCİ DÖNÜŞÜM DÖNEMİ
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ikinci bir dönüşüm dönemi başlatacaklarını belirterek, "Önümüzde 2015-2019 ve 2019-2023 dönemi olmak üzere altın yıllar var. Artık vesayet yapıları bitti, çözüm süreci tamamlanacak. Elektronik devletten yerel yönetimleri güçlendirmeye kadar reformları gündelik hayata yansıtacağız" dedi.

CARİ AÇIK KORKUTMUYOR
Bakan Yılmaz, cari açık konusunda da değerlendirmelerde bulundu. "Önemli olan cari açığın düzeyi ve finansmanının kalitesidir" diyen Yılmaz, şöyle konuştu: "Türkiye belli oranda bir cari açığı vermek durumunda, bizim dışarıdan sermaye almamız lazım. Dışarıya sermaye verecek bir konumda değiliz. Gelişmekte olan bir ülkeyiz ve yabancı yatırımı mutlaka cezbetmeliyiz. Bu kötü bir şey değil. Gelsinler ülkemizde yatırım yapsınlar. Cari açığı ciddi anlamda kontrol etmiş durumdayız."

MAKRO DENGEYİ GÖZETİRİZ
Cevdet Yılmaz, makro ekonomik dengelerin bölgenin içinde bulunduğu gelişmeler dikkate alınarak hazırlandığını da dile getirdi. Askeri harcamalara kaynak konusunda da konuşan Bakan Yılmaz, "Tabiî ki mevcut gelişmeler harcamalara yansıyor. Ülkemize gelen insanlar konusunda AFAD'ın kapsamlı çalışmaları var. Kurumlarımız çalışıyor. Çok olağanüstü bir artış söz konusu değil" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılmaz: Sınırdan göç büyümeyi frenlemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN